U trgovini, i prilikom izvoza i uvoza, dešava se da neka roba ne ispunjava potrebne standarde i to treba preduprediti, kazala je , izjavila je danas Tanjugu Evica Mihaljević iz udruženja ''Plodovi Srbije'' povodom objave Ruske Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor da je na to tržiste iz Srbije izvezeno voće sa previše pesticida.

Rusija je značajan kupac srpskih jabuka, o čemu govori i podatak da je 90 do 95 odsto od ukupno izvezenih količina tog voća iz Srbije u 2012. i prva dva meseca ove godine završilo upravo na tržištu te zemlje.
Mihaljević je istakla da su još 2008. i 2009. godine domaći propisi usklađeni sa ruskim pravlinicima koji su u potpuno paralelnom odnosu sa evropskim standardima.

"Mi smo uskladili i naše srpske standarde, rade se analize u akreditovanim labarotorijama na pojedine vrste, na ostatke pesticida, nitrate i na parametre u odnosu na zahtev kupca", navela je Mihaljević.

Ona je rekla da o konkretnom slučaju u Rusiji nema detaljnih informacija, ali da je neophodno da svi voćari u Srbiji imaju implementiran "Global gap" standard kako ne bismo došli u ovu poziciju, "da ne bi nešto promaklo".

Mihaljević je objasnila da taj sistem podrazumeva praćenu proizvodnju, od početka do kraja, pa je lako utvrditi gde se pojavila eventualna greška.

Roba mora da se kontroliše u svakom slučaju, jer se tržište i kupci moraju čuvati, zaključila je Mihaljević.
Ruska Federalna služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor saopštila je da je centralna laboratorija Centra za proveru kvaliteta žitarica otkrila 413,5 tona nekvalitetnog uvoznog voća i povrća, među kojima je i ono, kako se tvrdi, uvezeno iz Srbije.

Uvezeno voće i povrće je sadržalo pesticide i nitrate u količinama koje su iznad maksimalno dozvoljenog nivoa, navedeno je u saopštenju koje je objavljeno na Internet strani Rošeljhoznadzora.
Među opasnim proizvodima biljnog porekla našlo se 19,5 tona grožđa, 19,6 tona nara, sedam tona tikvica, 56,1 tona krastavaca i 311,3 tone jabuka.

Najveća količina tih neispravnih proizvoda pristigla je iz Poljske, uglavnom jabuke, a ostatak iz Srbije, Turske i Italije, navodi ruska služba.

(Tanjug Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)