Na platou ispred Filozofskog fakulteta Žene u crnom su razvile transparente "Stop rasizmu", "Ujedinjeni protiv diskriminacije", "Svi smo mi Romi i Romkinje", "Ne damo da nas zastraše".

U Nedelji evropske akcije protiv rasizma i Mesecu ženskog romskog aktivizma, aktivisti su pozvali građane da se odupru rasizmu u Srbiji.

Koordinatorka NVO Žene u crnom Staša Zajović izjavila je da žele da skrenu pažnju i institucijama i društvu da je stepen netrepeljivosti visok, naročito prema Romima.

Romska populacija je najugoroženija, jer je najmanje zaštićena, a trpi razne vrste nepravdi na obrazovnom, zdravstvenom i radnom nivou, rekla je ona.

Prema njenim rečima, cilj je i da se ukaže na netolerantan odnos prema azilantima.

Učestvujemo u akcijama solidarnosti prema ljudima, koji su iz opravdanih razloga, morali da beže iz svoje zemlje, Afrike i Azije, a oni su u Srbiji kako u zajednicama, tako i od institucija obeleženi kao oni koji proizvode nebezbednost i opasnost, što je, kako je ocenila Zajović, nastavak "rata niskog intenziteta" prema svima, koji su različiti.

Ona je upozorila i na ugroženost bezbednosti onih koji se zalažu za solidarnost sa ugnjetenima, zbog tolerantnog odnosa institucija države prema fašističkim organizacijama u Srbiji koje su pretnja svima različitim.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić upozorila je danas, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv rasizma, da je taj oblik diskriminacije u Srbiji i dalje rasprostranjen.

"To potvrđuju rasistički motivisani napadi, segregacija, govor mržnje i otvoreno i javno izražavanje netrpeljivosti prema Romima, a poslednjih godina i prema azilantima iz afričkih i drugih zemalja.

Iako su takvi slučajevi gotovo svakodnevna pojava, oni se ne procesuiraju i ne kažnjavaju, niti nailaze na širu osudu javnosti", navodi se u saopštenju poverenice.

Prema njenim rečima, i dalje su raširene rasne predrasude i velika etnička distanca prema Romima, a kao građani drugog reda, oni su diskriminisani u skoro svim oblastima, posebno u zapošljavanju, obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i stanovanju.

Nevena Petrušić je podsetila da je u toku prekršajni postupak zbog segregacije romske dece u jednoj osnovnoj školi i predškolskoj ustanovi, gde su romska deca iz raseljenih porodica odvojena u posebna odeljenja koja se nalaze u posebnoj zgradi.

Traje i postupak protiv restorana brze hrane čiji radnik obezbeđenja nije dozvolio romskoj deci da uđu u restoran sa ženom koja je htela da im kupi hranu.

"Protiv rasizma, ksenofobije i svih drugih oblika diskriminacije moramo se boriti kontinuiranom edukacijom, i to posebno mladih ljudi.

Rasizam se ne može ni na koji način opravdati, ne može se tolerisati kao nešto što se događa drugom, i neće sam od sebe nestati, već svi moramo doprineti njegovom iskorenjivanju", piše u saopštenju poverenice za zaštitu ravnopravnsoti.

Inače, danas je u godišnjem izveštaju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti navedeno da više od trećine građana Srbije - 36 odsto, smatra da danas ima više diskriminacije nego pre tri godine.

(agencije/MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)