Proizvodi iz Slovenije, zemlje u kojoj je zabeležen slučaj "kravljeg ludila", na tržištu Srbije apsolutno su bezbedni jer ne mogu u sebi da sadrže govedje meso, izjavio je agenciji Beta direktor Uprave za veterinu Dejan Krnjajić.

"U našoj zemlji na snazi su rigorozne mere radi sprečavanja prenošenja uzročnika kravljeg ludila i mi ne uvozimo meso iz zemalja u kojima su zabeleženi slučajevi te bolesti", rekao je Krnjajić, povodom slučaja "kravljeg ludila" kod krave kupljene u Sloveniji, koji je otkriven u Austriji.

On je naglasio da su mere kontrole koje ta uprava u Srbiji primenjuje rigorozne i da su usmerene na to da rizik od pojave te bolesti, koji uvek postoji, "bude što manji".

Prema njegovim rečima, mere koje se u zemlji primenjuju su iznad evropskih i svetskih standarda i prošlog meseca uradjeno je više od 700 analiza kod domaćih goveda na tu bolest.

On je dodao da se u Srbiji kontoroliše meso svih goveda starijih od 30 meseci.
Opasnost od bolesti povezana je sa konzumiranjem mesa starijih životinja, dok juneće, teleće meso ili govedje meso ne predstavlja nikakvu opasnost po potrošace, rekao je Krnjajić.

Austrijske nadležne službe utvrdile su da je krava kupljena u Sloveniji i zaklana u klaonici u Gradcu, zaražena bolešću "kravljeg ludila".

Veterinarska služba u Murskoj Soboti je na imanju sa kojeg je prodata obolela životinja, zabranila promet stoke sve dok se ne utvrdi da li je zaražena krava imala potomke i koliko, prenose agencije.