Kako se navodi u saopštenju, ta lokacija, koja se naziva spomen-parkom, danas je zapuštena, nije održavana na način koji priliči njenom značaju i samo jedna ploča na oronulom zidu govori o tome šta se u istoriji događalo na ovom mestu.

"Upravo Delta, poštujući istorijski i ljudski značaj te lokacije, pokrenula je akciju da se Topovske šupe obeleže na dostojan način i to će svakako biti učinjeno pri budućoj gradnji šoping-mola", navodi se u saopštenju.

Svi idejni projekti, ističe se, predviđaju izgradnju spomen dela u znak sećanja na žrtve nacističkog terora i dodaje da iza projekata stoji poznata izraelska kuća MYS, odnosno arhitekta Ami Mur, i sam pripadnik jevrejskog naroda.

Kako se navodi, pre izrade bilo kakvog projekta, na inicijativu iz Delte, održano je više sastanaka sa jevrejskom zajednicom u Srbiji.

Svako buduće rešenje memorijalnog dela ove lokacije, kako ističu iz Delte, biće urađeno u dogovoru sa predstavnicima jevrejske zajednice iz pijeteta prema narodu koji je od nacizma pretrpeo najveće žrtve.

"Ni jedan korak na lokaciji nije, niti će biti izveden bez saglasnosti nadležnih državnih organa uključujući i institucije koje se bave zaštitom istorijskih i kulturnih spomenika", navodi se u saopštenju.

Ambasador Izraela u Beogradu Jozef Levi smatra da je neophodno sačuvati autentičnost logora "Topovske šupe" na Autokomandi.

On je kazao da bi trebalo dobro razmisliti "pre nego što buldožeri unište autentično mesto" tog logora iz jeseni 1941. godine, "da se sutra ne bismo kajali".

"Uvek možete sagraditi fantastičan tržni centar ali ne možete ponovo sagraditi zid smrti ispred koga je streljanio i deportovano u smrt na hiljade ljudi", kaže ambasador Levi za "Kurir".

Istakavši da ima razumevanja za komercijalni interes, Ambasador Levi navodi da "mora postojati i istorijska, moralna politička i religiozna obaveza prema prošlosti".

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava Meho Omerović oceniio je nameru izgradnje tržnog centra kaoo tu nameru kao brisanje istorije.

“Jurnjava za novcem, profit po cenu skrnavljenja mesta na Autokomandi gde su sakupljani, a onda odvođeni na streljanje Jevreji i Romi u jesen 1941. godine, žalosna je i sramotna realnost Sbije danas u kojoj se nastavlja brisanje istorije”, rekao je Omerović u pisanoj izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, Staro sajmište i Topovske šupe, umesto da budu neka vrsta memorijalnog centra, gde bi se svi podsećali na stravične zločine, postaju mesta za prodaju.

Takvim odnosom prema zločinu, smatra Omerović, prodaju se i sopstvena istorija, brišu sećanja i zaboravlja prošlost.

“Trgovački odnos prema nečemu što bi trebalo da bude stalno upozorenje na to zlo je i neka vrsta nepoštovanja tuđih stradanja i neosetljivost na tuđu patnju. Kako će onda drugi gledati na našu”, upitao je Omerović.


Iz kompanije "Delta rilestejt", koja planira izgradnju tržnog centra, rekli su "Kuriru" da je projekat u završnoj fazi i da se u dogovoru s Jevrejskom zajednicom i opštinom radi na pronalaženju rešenja, na šta je predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Ruben Fuks kazao da je to samo "delimično tačno".

Fuks ističe da su sa "Deltom" obavljena dva razgovora ali da nikakav sporazum nije postignut i da je Savez ostao pri stavu da "autentičnost mora biti očuvana i dostojno obeležena", prenosi list.

Direktor Centra "Simon Vizental" Efraim Zurof navodi da nije čuo za logor "Topovske šupe", ali ocenjuje da Srbija generalno nema dobar odnos prema izgradnji memorijalnih centara stradalim Jevrejima.

"Uz svu moju ljubav prema Srbiji, moram to da naglasim", kazao je Zurof "Kuriru", navodeći da na drugom, mnogo većem mestu na kome su stradali Jevreju - Sajmištu, takođe, ništa nije urađeno.

Na mestu logora "Topovske šupe" koji je bio u kasarni Jugoslovenske vojske, od Drugog svetskog rata naovamo, nalazile su se garaže vojnog servisa (otuda i naziv kraja Autokomanda), stovarišta i drugi komercijalni sadržaji i nikada nije bilo nikakvo spomen obeležje koje bi se sada narušilo.

(Tanjug/MONDO, foto: bingmaps.com)