Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je danas, u razgovoru sa predstavnicima Romske nacionale zajednice, da je zaštita prava nacionalnih manjina Srbiji zagarantovana Ustavom i da im Srbija garantuje posebnu zaštitu.

Predstavnici Romske nacionale zajednice zahvalili su se predsedniku Republike na prijemu i pružili punu podršku državnom vrhu u teškoj situaciji u kojoj se država danas nalazi, saopštial je pres služba predsednika Srbije.

Tokom razgovora, predstavnici Romske nacionale zajednice upoznali su predsednika Nikolića sa problemima sa kojima se danas Romi u Srbiji suočavaju, okolnostima u kojima žive i zatražili da im pomogne u ostvarivanju svojih prava, navodi se u saospstenju.

Siromaštvo i velika stopa nezaposlenosti, najveći su problem sa kojim se danas suočavaju Romi, izjavio je zamenik predsednika Nacionalnog saveta romske nacionalne zajednice Miloš Paunković.

On je pred početak konferencije "Romi između inkluzije i evropskih integracija" rekao Tanjugu da Romi moraju više da participiraju u organima vlasti.

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović ukazala je da je postignut veliki napredak, što se tiče romske zajednice, posebno u zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju.

Ona je naglasila da je smrtnost dece u romskim naseljima opala za 50 posto u odnosu na 2005. godinu, ali je i dalje dvostruko veća u odnosu na prosek.

"Uvođenje zdravstvenih medijatora i pedagoških asistenata dalo je rezultate. Procenat romske dece koja se upisuju u prvi razred povećan je u poslednjih pet godina za 25 odsto. Međutim i dalje su ogromne razlike romske populacije i opšte populacije što se tiče upisa u školu, redovnosti u pohađanju i završavanju", rekla je ona.

Direktorka Kancelarije je ukazala da se mora više raditi na zapošljavanju Roma u javnim službama, kao i uključivanje u proces donošenja odluka koja se tiče njihove budućnosti.

Ministarka zdravlja slavica Đukić Dejanović ukazala je da je mnogo urađeno u proteklom periodu što se tiče unapređenja zdravstvene zaštite Roma, kroz saradnju sa 75 medijatorki.

"Uspeli smo da zdravstveni sistem približimo onim Romima koji nisu bili uključeni u njega i da povećamo nivo zdravstvene zaštite ove populacije. Brojke najbolje svedoče da smo napravili dobre pomake jer je smrtnost novorođene dece, dece do pet godina smanjena. Produžen je i životni vek Roma na 49 godina, ali to je daleko od željenog cilja", rekla je Tanjugu pred početak skupa ministarska zdravlja.

Ona je ukazala da će zdravstvene medijatorke biti uključene u zdravstveni sistem i zasnovati radni odnos.

Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladimir Božović podsetio je da MUP ima odličnu saradnju sa romskim zajednicama i pozvao Rome da se jave na konkurs za prijem u rad u policiji.

Da su napravljeni pozitivni pomaci u rešavanju problema stanovanja Roma ukazao je i ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić koji je naglasio da se gradi 10.000 kvadrata socijalnih stanova.

"Raspisali smo konkurs na koji se javilo 14 gradova i koji su dobili sredstva za izgradnju socijalnih stanova. Želimo da integrišemo Rome kroz ovaj program. Prvenstvo imaju porodice sa više dece", rekao je Ilić Tanjugu pred početak skupa.

On je naglasio da očekuju veliki kredit koji će doći do kraja godine, što će otvoriti mogućnost za građenje više socijalnih stanova.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da su napori koje je uložila Srbija prethodnih godina po pitanju inkluzije Roma počeli da daju rezultate.

To se najbolje vidi na polju obrazovanja, jer sve više romske dece pohađa škole i na činjenici da se radi na pronalaženju adekvatnog smeštaja za Rome u kolektivnim centrima koji se postepeno gase, naveo je on.

"Dosta je urađeno, ali još puno toga treba da se uradi, želimo da nastavimo da aktivno sarađujemo sa vlastima na poboljšanju položaju Roma. Mislim da smo na dobrom putu, želeo bih da istaknemo dobru saradnju sa državnim, ali i lokalnim vlastima i organizacijama civilnog društva", rekao je Dežer.

Dežer je ocenio da je položaj Roma u Srbiji sličan onome u Evropi gde živi oko 12 miliona Roma, od kojih većina na ivici egzistencije i socijalne isključenosti.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Pola Tide je istakla da je Srbija napredovala u inkluziji Roma i poboljšanju njihovog položaja u društvu.

Prema njenim rečima, preduzeti su pozitivni koraci kao što je uključivanje romske dece u obrazovni i zdravstveni sistem Srbije, ali inkluzija je kompleksna

"OEBS ostaje posvećen rešavanju ovog problema i spreman da pomogne vlastima u Srbiji na što boljoj inkluziji Roma", rekla je ona.

(MONDO/agencije)