Taj broj predstavki svrstao je našu državu na prvo mesto po broju obraćanja svih Evropljana radi zaštite ljudskih prava garantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Iz svog sedišta u Strazburu, Sud prati poštovanje ljudskih prava za 800 miliona Evropljana u 47 država članica Saveta Evrope koje su ratifikovale Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

Sud je osnovan 1959. godine i od tada je doneo više od 10.000 presuda koje su obavezujuće za države na koje se odnose.

Broj sudija je jednak broju zemalja članica Saveta Evrope koje su ratifikovale Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, a trenutno ih je 47.

Sudije Evropskog suda za ljudska prava deluju samostalno i ne predstavljaju nijednu zemlju. Srbija je postala članica Saveta Evrope 2003. godine.

Sudu se građani država potpisnica konvencije mogu obratiti predstavkom ako smatraju da su lično i direktno bili žrtva kršenja prava garantovanih Konvencijom ili njenim Protokolima, a prethodno su iscrpeli sve pravne lekove pred sudovima u svojoj zemlji.

Konvencija garantuje, pravo na život, pravo na pravično suđenje u građanskim i krivičnim postupcima, pravo na slobodu i bezbednost ličnosti, pravo na slobodu izražavanja,pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti,pravo na slobodu udruživanja,pravo na slobodu okupljanja, pravo na efikasan pravni lek, pravo na mirno uživanje imovine i pravo na slobodne izbore.

Konvencija zabranjuje, mučenje i nečovečno ili ponižavajuće postupanje i kažnjavanje,ropstvo ili ropski položaj i prinudan rad,diskriminaciju u uživanju prava i sloboda zagarantovanih Konvencijom, proterivanje sopstvenih državljana od strane države ili sprečavanje njihovog ulaska u zemlju,kolektivno proterivanje stranaca, smrtnu kaznu, nezakonit pritvor.

(Tanjug)