Na obali Arkanja, jednog od mnoštva rukavaca Dunava u Koviljskom ritu, decenijama je opstajala čarda "Na kraj sveta" poznata je skoro svakom ljubitelju kafane ko je putovao po Vojvodini.

Danas je, međutim, više nema, iako je vladika Porfirije, starešina manastira Kovilj, obećao da će čarda biti samo renovirana.

Čarda je inače vlasništvo manastira Kovilj, a na ovom mestu se nalazi skoro 60 godina u kućici staroj dva veka, a pre toga je oko vek i po bila deo manastirskog salaša.

Manastiru je vraćena u okviru povraćaja zemlje koju su komunisti oduzeli.

Do rušenja nije u čardi bilo ni struje niti tekuće vode, a i tršani krov je prokišnjavao.

Porodica Varenika čardu, u zakupu, drži već 35 godina.

Zakupac Đorđe Varenika od novinara Radija 021 je saznao za rušenje. Prema njegovim rečima, bilo je nagoveštaja da bi nadležni iz manastira mogli da sruše legendarnu kafanu, ali je verovao da će ispoštovati reč i samo modernizovati objekat.

"Pretpostavljao sam da je to moguće, jer su oni premeravali unutrašnji prostor, proračunavali...šta da vam kažem, osim da onakve čarde više nema, osim na fotografijama i u sećanjima gostiju", vidno uznemiren priča gazda Đoka.

Vladika Porfirije je ranije najavljivao da će čarda ubuduće služiti kao prodajno mesto za crkvene proizvode, međutim, Varenika sumnja da je ovaj prostor namenjen za izdavanje privatnoj firmi bliskoj starešinama manastira. On dodaje da je bio zainteresovan da konkuriše za upravljanje čardom, ali ga niko nije konsultovao ni oko čega, pa tako ni oko rušenja.

"Kada sam ih pitao šta će biti kad mene isele, rečeno mi je da će manastir u čardi služiti svoje proizvode, i da će objekat biti modernizovan, ali ne i srušen. Međutim, posle sam načuo da će to preuzeti neki privatnik, a mene niko ništa nije pitao", kaže on.

Varenika je ključ u bravu legendarne čarde, koju je njegova porodica držala preko 35 godina, stavio u subotu, 4. maja, nakon što ga je je rukovodstvo manastira obavestilo da će pravoslavni Uskrs biti poslednji radni dan čarde "Na kraj sveta", navodi na svom sajtu radio 021.

Međutim, Vladika Porfirije tvrdi da čarda nije srušena, nego se sama urušila.

Čarda se urušila sama od sebe zbog trulih greda, kada su majstori koje je angažovao koviljski manastir pokušali da saniraju krov, kaže za Radio 021 starešina manastira, vladika Porfirije.

Prema njegovim rečima, trošni zidovi nisu izdržali pomeranje, zbog čega je konstrukcija legendarne čarde popustila.

"Objekat je već do te mere bio urušen, da je jedan deo krova već propao. Videli smo da su grede trule, zbog čega smo pokušali da skinemo krov i zamenimo ga novim, međutim, zidovi koje su pacovi izgrizli nisu izdržali, pa se čarda srušila", tvrdi episkop.

Porfirije kaže da razume bes građana, koji su bili emotivno vezani za arkanjsku čardu, ali poručuje da će objekat biti ponovo izgrađen i predat na korišćenje privatniku koji drži lovački dom nadomak manastira.

Prema njegovim rečima, crkva će u rekonstrukciju uložiti oko 30.000 evra, ali se novom zakupcu kirija najverovatnije neće naplaćivati, već će samo biti u obavezi da objekat čarde održava urednim.

Porfirije, međutim, nije želeo da odgovori na pitanje da li crkvena načela odobravaju držanje kafane na manastirskoj zemlji.

"Da li točiti alkohol ili ne, to je pitanje na koje jednostavno ne postoji odgovor. Mi, jednostavno, želimo da čarda nastavi da radi, ali se nećemo mešati u to kako novi gazda sprema ribu ili šta toči", kaže Porfirije za 021.

Vladika dodaje da postoji foto-dokumentacija prema kojoj će biti urađena rekonstrukcija čarde, pa će tako ponovo biti oslikani i murali po kojoj je objekat bio poznat. Prema njegovim rečima, jedino neće biti vraćen natpis "Dobrodošli u pakao".

"I 'kurajberi' će biti vraćeni, što da ne? To je reč koja označava izdanak genealogije, i predstavlja najdaljeg pretka", kaže on za Radio 021.

Ime "Na kraj sveta" čarda je dobila sredinom osamdesetih godina prošlog veka. Tada je, njenu spoljašnost oslikao poznati slikar Živojin Miškov, inače rođeni Koviljčanin, istovremeno joj davši i naziv.

U čardi su sedeli mnogi velikani - od nobelovca Ive Andrića, do režisera Emira Kusturice, tu su i pesnici Miroslav Antić i Duško Trifunović, slikar Dragan Malešević Tapi, glumci Dragan Nikolić, Mira Banjac i Vojin Ćetković, najpoznatiji srpski operski par Milka Stojanović - Živan Saramandić...

Ostaje da se vidi šta su manastirske vlasti zamislile da učine sa ovim kultnim mestom, a do tada pogledajte kako je u čardi dočekana Nova srpska 2013. godina:



(MONDO/Foto: Stevan Đurđev, Portal 021 i YouTube)