• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U srpskom zdravstvu ni ne znaju šta nam treba

Usred priče o centralizaciji nabavki postaje jasno da Srbija ne zna ni šta joj tačno treba, a da bi to kroz javne nabavke mogla da snabdeva sa jednog mesta.

Pitanje centralizacije javnih nabavki, koje je ovih dana u žiži javnosti pre svega zbog skandala se nastašicom pojedinih lekova u apotekama, dobija sve tamnije i tamnije tonove.

Posle uobičajenih i uopštenih izjava da nam je centralizacija neophodna, koje je juče državni sekretar u resornom ministarstvu potkrepio sa podatkom da je mahinacijama u poslednjih desetak godina u privatne džepove "skrenuto" 15 milijardi evra, sada ispada da u Srbiji ne postoji ni registar onoga što nam za zdravlje građana svakodneno treba.

Naime, direktor Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Dragan Ilić izjavio je da čemo pravi plan potreba zdravstva Srbije imati tek za koju godinu.

Ilić je danas, na okruglom stolu "Boljka zdravstva - javne nabavke i korupcija", ocenio da je uvođenje centralizovanih javnih nabavki dugotrajan proces koji treba usaglašavati i da je neophodno sačiniti sistematičan plan potreba zdravstva Srbije.

"Mi ćemo za 2014. godinu imati okvir onoga što će biti centralizovano snabdevano u zdravstvu Srbije, ali to nije pravi plan potreba zdravstva Srbije. Taj plan potreba zdravstva Srbije se mora uraditi sistematično i on će se uraditi tako što će se prvo uraditi plan zdravstvene zaštite, pa onda na bazi potreba koje proističu iz njega plan potreba svake ustanove", rekao je Ilić na Tanjugovom okruglom stolu.

Istovremeno Ilić je odbacio tvrdnje da ta institucija nema kapacitet da izračuna potrebe zdravstva u Srbiji i istakao da se ne radi o tome da je administracija te ustanove nesposobna da uradi adekvatan plan, nego o velikoj odgovornosti da uradi pravi plan potreba zdravstva Srbije.

On je dodao da je intencija "Batuta" da taj plan napravi u onoj fazi u kojoj će biti u mogućnosti da utiče na konačnu izradu budžeta Srbije.

Ilić je napomenuo da ne postoji zemlja koja je preko noći uvela centralizovane javne nabavke, kao i da je to proces koji traje i koji se usaglašava.

Ilić je istakao i da "Batut" nema veze sa činjenicom da u jednom trenutku nije bilo insulina u apotekama, odnosno pojedinim lancima apoteka.

"Mi snosimo odgovornost kao ustanova koja prati zdravstveno stanje stanovništva, ali to nije deo nečega što predstavlja odgovornost te institucije", napomenuo je Ilić.

Na istom skupu direktor Urgentnog centra KC Srbije Zlatibor Lončar izjavio je da su u toj ustanovi na različitim tenderima uštedeli 200 do 250 miliona dinara.

"Kada uštedimo novac , 60 odsto možemo da apliciramo Fondu da nam vrati", rekao je Lončar.

Kako je istakao, ne možemo čekati da nam sve neko drugi odradi, Ministarstvo zdravlja ili Republički fond za zdravstveno osiguranje.

"Poštujemo zakon. Svaki dinar koji potroši Klinički centar građani znaju gde je utrošen, da sve bude krajnje transparentno, da se zna koliko je potrošeno, za šta je potrošeno, kakav je tender, ko je prošao, ko nije prošao, koji su bili uslovi", rekao je Lončar.

On je objasnio da svako ko hoće da učestvuje na nekom tenderu za KCS, a do sada nije, treba da donese ili čak donira određenu količinu robe kako bi se zaposleni uverili da li je ona zadovoljavajućeg kvaliteta i da li može sa njom da se radi.

Govoreći o problemima sa dobavljačima, Lončar je naveo da u toj ustanovi odnedavno svima traže bankovne garancije ili garancije proizvođača.

"Pre mesec dana imali smo situaciju da je dobavljač otišao u stečaj, pretila je opasnost da zbog toga ne možemo da radimo i od tada tražimo bankovne garancije ili garancije proizvođača", naveo je direktor Urgentnog centra.

(MONDO/agencije, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Niki

Znaju oni dobro sta im treba. Treba im da nema nista, kako bi morali sve kod privatnika. Svi imaju tal ili rade i drzavnom i privatnom domu zdravlja. Mojoj zeni (trudnici) ,u domu zdravlja u Siminoj, nisu mogli ni krv da izvade ni ultra zvuk da urade, nego sve ulicu nize kod privatnika. Prvih nedelju dana trudnoce 100€. Dok nisam digao galamu i onda je doktor upalio ultra zvuk i uradio pregled. Inace za ultra zvuk se zakazuje mesec dana unapred i obavlja se samo cetvrtkom, a u hodniku nema zive duse. Toliko od mene.

Taša

Bitno da moj ginekolog zna šta meni treba. "Vidiš li ti na šta ličiš, debela si kao krava, smršaj", reče on. A ja imam 4 kg viška! A kad ga pitam šta mi je, što mi kasni, što me boli, saseče me sa: "Ćuti" i nastavi da kuca, pa posle čitam s nalaza šta mi je... Zdravstvo nam je izvanredno, kao da ne rade s ljudima nego obrađuju drvo.

STANIŠA

Pa, naravno da ne znaju. Kada odem kod lekara, Doktor me uvek pita: O čemu se radi?

special image