Slobodan Jakovljević dokazao je da njegovim venama teče krv Miloša Velikog, a sada je nameran da Obrenovićima vrati ono što im pripada, uključujući i, kako se misli, nezanemarljivu imovinu koju im je testamentom ostavila kraljica Natalija.

Odavno su Obrenovići prognani sa dvora, ostavljeni bez porodičnog bogatstva, a verovalo se dugo - i bez naslednika. Slobodan Jakovljević dokazao je da njegovim venama teče krv Miloša Velikog.

Princ živi u skromnom stanu na trećem spratu novoizgrađene zgrade na Voždovcu, pišu "Novosti".

Mašinski inženjer po obrazovanju, biznismen i istraživač, Slobodan Jakovljević jednostavno odgovara na pitanje da li se oseća kao princ:

"Pa, ja to i jesam. Nije mi nimalo neobično kada me neko oslovi sa prinče."

Na pitanje da li bi mogao da se navikne i da ga oslovljavaju sa "Vaše visočanstvo", stiže malo složeniji odgovor:

"Srbija bi najpre trebalo dobro da razmisli šta bi dobila, a šta izgubila vraćanjem monarhije. Previše često smo bili nepromišljeni. A ako jednog dana narod odluči da je vreme da se vrati kruna, tada ćemo razmišljati i o tome koja dinastija treba da je ponese", kaže Jakovljević.

Dugo se mislilo da nema preživelih Obrenovića. U porodici Jakovljević znali su čiji su, ali su decenijama verovali da je bolje da o tome ćute.

Ništa čudno za naslednike porodice koja je za samo 48 sati, kobnog maja 1903. godine ostala bez 128 članova.

Slobodan je sredinom devedesetih odlučlio da je vreme da se Obrenovići vrate u Srbiju.

Gotovo deset godina istraživanja i dokazivanja dovelo je do sudske odluke kojom se njemu i njegovom bratu Srboljubu priznaje da su naslednici loze kneza Miloša.

Sud je potvrdio da Jakovljevići potiču od gospodar Jakova, polubrata kneza Miloša Obrenovića.

"Kada sam imao šest ili sedam godina, otac me je odveo na imanje Obrenovića kod Gornjeg Milanovca. Rekao mi je da je tu rođem gospodar Jakov i da mi potičemo od njega. Odrastao sam sa saznanjem da sam plemićke krvi, ali sa svešću da o tome ne treba da govorim."

Kada su posmrtni ostaci porodice Karađorđević nedavno preneti na Oplenac, nije bilo novinskog članka o pomirenju i ispravljanju istorijske nepravde.

Nedugo potom, na pomen povodom ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage došli su princ Aleksandar Karađorđević i princeza Katarina.

Na pitanje da li je to bilo istorijsko pomirenje naslednik Obrenovića odgovara:

"Moram da priznam da mi je to više ličilo na marketinški potez. Istinsko, istorijsko pomirenje mora da bude mnogo širi čin, jer to nije pitanje pomirenja samo dve porodice."

Kako kaže, lično pomirenje sa Karađorđevićima Slobodanu nije potrebno, on je već u dobrim odnosima sa delom "suparničke dinastije".

"Imam veliko poštovanje prema knezu Aleksandru i drugim potomcima kneza Pavla. To su veoma obrazovni, svetski ljuudi koji bi mogli da učine mnogo za svoju zemlju", kaže Slobodan.

On je rešen da nastavi zadužbinarsku tradiciju Obrenovića. Zato je osnovao Savet kraljevsko-kneževske kuće Obrenović, kojim predsedava profesor Dragan Vučinić.

"Želim da osnujem fonadaciju koja će pomagati školovanje mladih kao što su to i naši preci činili. Krunski savet će se truditi i da afirmiše kuću Obrenovića, a moja želja je i da svi članovi dinastije budu sahranjeni na jednom mestu, a ne da budu rasejani po Srbiji i svetu.

Jasno je da to mesto može da bude samo Takovo ili Tiopčider", kaže princ.

Jakovljevići nameravaju i da pokrenu pitanje nasledstva imovine Obrenovića, zasada samo u inostranstvu.

"Tražićemo da se izvrši testament kraljice Natalije, supruge kralja Milana, koja je umrla 1941. godine u Parizu. Ne znamo tačno šta sadrži taj testament", kaže Slobodan.

Inače, posle Majskog prevrata, sva imovina Obrenovića pripala je kraljici Nataliji. Ona je velika imanja u Srbiji zaveštala Beogradskom univerzitetu i manastirima i crkvama koje su zadužbina Obrenovića. Tačan sadržaj testamenta nije poznat, ali se pretpostavlja da je jedan deo novca i umetničkih slika ostavila potomcima Jakova Obrenovića, pišu "Novosti".

(MONDO)