• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Torture najviše ima u zatvorima i pritvorima

Izvor Tanjug

Pojedinačne torture i kršenja osnovnih ljudskih prava najviše ima u zatvorima i pritvorima, kaže zaštitnik građana Saša Janković.

Na predstavljanju izveštaja "Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture za 2012. godinu", Janković je na javnom skupštinskom slušanju izveštaja, rekao da je tokom prošle godine u okviru institucije Zaštitnika prava građana organizovana posebna jedinica Nacionalni mehanizam za prevenciju torture (NPM) koji se bave prevencijom torture u ustanovamna u kojima su smeštena lica lišena slobode.

Saslušanje su organizovali Odbor za ljudska i manjinska prava i Odbor za pravosuđe i državnu upravu i lokalnu samoupravu,

On je naveo da je NPM tokom prošle godine obavio 69 poseta u ustanovama u kojima su smeštena lica lišena slobode i da su to bile policijske stanice, zatvori, psihijatrijske bolnice, ustanove socijalne zaštite, domovi za stare, centri za azil, kao i da je najveća tortura zabeležena u zatvorima i pritvorima.

"Čovek za koga je utvrđeno da je počinio stravično krivično delo, tučen je svaki dan od drugih zatvorenika. Podaci o tome prosleđeni su tužilaštvu sa dokazima, ali do danas ništa nije urađeno", rekao je Janković na javnom slušanju koje je organizovano povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture, koji se danas obeležava.

On je naglasio da tortura u ustanovama u kojima su lica lišena slobode ne postoji organizovano od strane sistema, ali su izraženi pojedinačni slučajevi.

Kada je reč o uslovima u kojima zatvorenici borave, Janković je naglasio da je veliki broj osuđenika osuđen na višegodišnje kazne smešten u skučenim i neuslovnim prostorijama, često bez mokrih čvorova ili su oni ruinirani.

U pojedinim spavaonicama ne postoji dotok vazduha, niti prirodna svetlost već, kako kaže, on dopire kroz zajednički hodnik.

Zaštitnik građana je ukazao i na loše stanje u psihijatrijskim bolnicama, gde ima slučajeva da pacijenta potpuno izolovanog i zaključanog drže punih deset godina.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava Meho Omerović naglasio je da NPM ima zadatak da u okviru svojih ovlašćenja zakonodavnoj i izvršnoj vlasti daje preporuke, mišljenja u cilju sprečavanja torture.

On je dodao da je položaj i tretman ovih lica u Srbiji često ispod propisanih minimuma, kao i da se Srbija obavezala da će svoje građane štititi od torture, naročito u džavnim institucijama i ustanovama kao što su zatvori, pritvori, bolnice.

Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i likalnu samoupravu Petar Petrović ukazao je da je Srbija potpisnica svih međunarodnih ugovora kojima se zabranjuje tortura.

"Nadam se da će ovaj izveštaj približiti stanje ljudskih prava kada su u pitanju lica lišena slobode, lica u zatvorima i psihijatrijskim bolnicama i podsećati nas da učinimo makar jedan korak na poboljšanju ovog teškog stanja u oblasti ljudskih prava", zaključio je on.

Predstavnici nevladinog sektora ukazali su na posebno loše stanje u psihijatrijskim bolnicama i zatvorima.

U bolnicama, kako kažu, čak 30 do 40 odsto pacijenata bi moglo da idu kući, ali nemaju gde, da još uvek ima soba sa 20 kreveta, a kao moguće rešenje preporučili su da se napravi služba za lečenje psihijatrijskih pacijenata u zajednici.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image