• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužilaštvo se žalilo na jemstvo za Caneta

Izvor Tanjug

Tužilaštvo za organizovani kriminal uložilo žalbu na odluku Specijalnog suda kojom je prihvaćen predlog da se Stamku Subotiću omogući odbrana sa slobode za jemstvo od 538.000 evra.

Tužilaštvo osporava tu odluku suda zbog bitnih povreda odredbi Zakonika o krivičnom postupku i pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.

U svojoj žalbi tužilaštvo je Apelacionom sudu u Beogradu predložilo da osporeno rešenje ukine i vrati na ponovno odlučivanje.

Žalba na rešenje o određivanju jemstva međutim ne zadržava izvršenje tog rešenja.

Apelacioni sud može rešenje da potvrdi ili da ga ukine i naloži novo odlučivanje ako usvoji žalbu tužilaštva.

Specijalni sud je prošle sedmice doneo odluku da će Subotiću , koji se nalazi na Interpolovoj poternici jer je u bekstvu, biti omogućena odbrana sa slobode, ukoliko uplati jemstvo od 538.000 evra.

Tom odlukom sud je usvojio, četvrti po redu, predlog Subotićevih branilaca za određivanje jemstva u tom iznosu, koje je i najmanje koje je do sada nudio.

U pitanju je nekretnina vrednosti 538.000 evra.

Subotićev branilac Radosalv Tadić rekao je u petak Tanjugu da će se, posle takve odluke suda, njegov klijent pojaviti na suđenju čiji je nastavak zakazan za 17. septembar.

Ukoliko odluka o jemstvu posle odluke Apelacionog suda eventualno postane pravosnažna

Specijalni sud će naložiti povlačenje poternice, ukinuće naredbu za hapšenje i rešenje o određivanju pritvora za Subotića, pa će posle sedam godina on ponovo moći da u Srbiju uđe kao "slobodan čovek".

Specijalni sud je ranije više puta odbijao Subotićeve ponude da se, uz jemstvo, brani sa slobode.

U decembru 2011. godine sud je odbio najviši ikad ponuđeni iznos srpskom pravosuđu za jemstvo od pet miliona evra, a treći koji je nudio Subotić. Prethodni predlozi za jemstvo iznosili su 700.000 evra i dva miliona evra.

Subotiću je inače 17. juna počelo ponovljeno suđenje u odsustvu u Specijalnom sudu u Beogradu zbog optužbi da je bio na čelu grupe koja je švercovala cigarete tokom devedesetih godina.
Subotić se, posle izmene Krivičnog zakona od 15. aprila, preciziranom optužnicom tereti za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora, a ne više za zloupotrebu službenog položaja za koju mu je pretila kazna do 12 godina zatvora.

Apelacioni sud u Beogradu zimus je ukinuo prvostepenu presudu kojom je Subotić u odsustvu bio osuđen na šest godina zatvora zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja, a optuženi kao pripadnici njegove grupe na zatvorske kazne od četiri i po godine do deset meseci zbog švecra cigareta tokom devedesetih godina.

Ukinutom presudom Specijalnog suda od 6. oktobra 2011. Subotić je, pored zatvorske kazne, obavezan da u roku od 15 dana od pravosnažnosti presude u budžet Srbije uplati 75.821.404 dinara sa kamatama koje se računaju od 1. novembra 1996. godine.

Odlukama Specijalnog suda, privremeno su Subotiću oduzete nekretnine i lokali u Srbiji i Crnoj, ali te odluke ostaju na snazi do pravosnažnog okončanja postupka.
Subotić se tereti da je bio na čelu grupe koja je švercovala cigarete tokom 1995. i 1996. godine iz Makedonije u Srbiju i prodavala ih pravnim i fizičkim licima.

Tako je na štetu budžeta grupa stekla korist od 28 miliona evra i šest miliona američkih dolara.

To su radili uz pomoć službenika Savezne uprave carina koji su omogućili ulazak teretnih kamiona sa cigaretama bez ikakvog evidentiranja. Potom su cigarete prevozili i skladištili ih u više magacina po Srbiji, a zatim ih preprodavali.

Subotić je na crvenoj Inerpolovoj poternici koju je za njim raspisala Srbija, pošto je u bekstvu od 2006. kada je pokrenut krivični postupak protiv njega, ali slobodno živi i radi u Švajcerskoj koja ne priznaje krivicno delo zloupotrebe službenog položaja za koje je bio optužen po ranijem srpskom zakonu i nije želela da ga hapsi i izruči.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image