Osim Miloša RadisavljevićaKimija još dvojica optuženih su osuđeni na po četiri meseca zatvora zbog učestvovanja u neredima ispred džamije.

Sud je osudio na po četiri meseca zatvora Radisavljevića, njegovog oca Radeta i Bojana Hrvatina zbog učestvovanja u neredima ispred Bajrakli džamije u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, nakon nasilja koje je izbilo nad Srbima na Kosovu i Metohiji. Ostalih šest optuženih je oslobođeno optužbi.

Radisavljevići i Hrvatin osuđeni su za krivično delo učestvovanje u grupi koja vrši nasilje, odnosno jer su kamenicama gađali policajce zajedno sa drugim NN licima, probili policijski kordon na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jevremove.

Tokom postupka nije dokazano da je bilo ko od okrivljenih zapalio džamiju ili oštetio imovinu u većem obimu, rekla je sudija Ivana Ramić, obrazlažući presudu.

"Nesporno je njihovo prisustvo tamo, ali to nije dovoljno za osudu", napomenula je Ramić.

Radetu Radisavljeviću sud je današnjom presudom opozvao raniju uslovnu osudu od šest meseci zatvora i izrekao mu je jedinstvenu kaznu od osam meseci zatvora.

Hrvatinu je, takođe, izrekao jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora, jer je on ranije pravosnažno osuđen za ubistvo navijača u vozu.

Optužbi su oslobođeni Stefan Čubrović, Nikola Marinković, Goran Mitić, Boris Mitrašević,Stefan Radević i Vladan Broćić.

Punomoćnik Islamske Zajednice Srbije Rajko Danilović smatra da je sramna današnja presuda i najavljuje tužbu protiv države za naknadu štete Islamskoj zajednici.

Danilović je novinarima ispred Palate pravde rekao da po ovoj presudi niko nije kriv za paljenje džamije, čija je biblioteka sa 7.000 knjiga do temelja izgorela u neredima između 17. i 18. marta 2004. godine.

Generalni sekretar Rijaseta IZ Srbije Eldin Ašćerić najavio je da će IZ pokrenuti novi postupak zbog paljenja džamije, jer se ona "nije sama zapalila".

On je novinarima ispred Palate pravde rekao da je i sudija sama rekla da je ovaj predmet samo kolokvijalno bio poznat kao paljenje džamije.

"Ovo suđenje je bilo za skup koji čini nasilje, a za to je moglo da bude optužen bilo ko, ko se te noći zatekao ispred džamije ili na ulici", smatra Ašćerić.

U presudi se ne pominje ko je organizator, podstrekač nereda, ni odšteta islamskoj zajednici, ukazao je Ašćerić najavljujući da će IZ pokrenuti ta pitanja.

Tokom nereda koji su izbili nakon nasilja nad Srbima demonstranti su probili policijski kordon, polupali su prozore i inventar, a zatim zapalili džamiju.

Tužilaštvo je sredinom maja odustalo od krivičnog gonjenja još devetorice optuženih.
Oštećeni - Islamska zajednica upućena je na parnicu radi ostvarivanja naknade štete, dok je sud naložio da Radisavljevići plate sudske troškove.

Osuđeni i tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu na ovu presudu u roku od osam dana.