• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani sve više veruju Skupštini Srbije

Izvor Beta

Poverenje građana u Skupštinu Srbije poraslo je u poslednjih godinu dana, ali je broj onih koji imaju pozitivan stav prema parlamentu tri puta manji od onih koji imaju negativan.

Rezultati CeSID-ovog istraživanja pokazuju da 34 odsto ispitanika veruje u rad parlamenta, što je dva puta više nego 2011. godine, ali i da negativan stav prema parlamentu ima 39 odsto ispitanika, a pozitivan 13 odsto.

Predstavljajući istraživanje o odnosu građana prema parlamentu koje je urađeno u maju na uzorku od 1.108 ljudi, izvršni direktor CeSID-a Đorđe Vuković rekao je da građani još ne prepoznaju potpuno jasno ulogu parlamenta u političkom životu Srbije.

"To nije stvar koja se menja u jednom mandatu, nego se menja decenijama, treba dosta vremena da uspostavite visok stepen poverenja građana u parlament", rekao je Vuković.

Prema rezultatima istraživanja, polovina populacije smatra da je došlo do poboljšanja u radu parlamenta u proteklih godinu dana, njih 39 odsto smatra da je ostao isti, dok četiri odsto ispitanika smatra da se rad skupštine pogoršao.

Beleži se i značajan rast poverenja u institucije predsednika države i vlade.

"Poverenje građana u institucije se često menja, kad se formira vlada, ono je veće, pred kraj mandata počinje da opada", rekao je Vuković.

Istraživanje je pokazalo da građani prepoznaju predsednika Skupštine Srbije Nebojšu Stefanovića i da ga pozitivno ocenjuju.

Skoro trećina građana je navela da želi da ima veći uticaj na rad skupštine, a najviše je onih koji bi uradili kroz direktan izbor poslanika. Istovremeno, četvrtina stanovništva zna da se u skupštini nalazi poslanik koji živi u njihovom gradu, ali ne znaju ko je u pitanju.

Prema mišljenju građana, u parlamentu se najviše diskutuje o evropskim integracijama, Kosovu, korupciji i kriminalu, dok bi oni želeli da se više raspravlja o ekonomiji, položaju mladih i socijalnoj politici.

Istraživanje CESID-a je pokazalo da je televizija najčešći izvor informacija o radu skupštine, a slede je novine i internet portal, rekao je Bojan Klačar iz CeSID-a.

Čak 70 odsto građana prati skupštinska zasedanja, mada je među njima najveći broj onih koji gledaju sednice na kojima se raspravlja o temama koje njih lično zanimaju, dok je devet odsto "pasioniranih" gledalaca koji sednice prate svakodnevno.

Da poslanici nisu dovoljno otvoreni prema javnosti smatra 36 odsto ispitanika, dok 29 odsto smatra da je ta komunikacija zadovoljavajuća.

Od nezavisnih državnih organa, koji su izabrani u skupštini, najveći nivo prepoznatljivosti i najvišu ocenu javnosti ima Agencija za borbu protiv korupcije, a slede je Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, pokazuje istraživanje.

Poslanici Skupštine Srbije saglasni su da parlament nema atraktivnost izvršne vlasti i kao jedno od rešenja vide izmene izbornog sistema.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image