To se odnosi na dela koja se odnose na period dok je Ljimaj bio ministar saobraćaja i telekomunikacija.

Euleksov predsednik sudskog veća potvrdio je većinu tačaka optužnice i odlučio da slučaj nastavi sa glavnim pretresom.

Sudski predmet se odnosi na navodne koruptivne radnje u Ministarstvu saobraćaja i telekomunikacija u periodu od 2008. do 2010.

"Sud je našao dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da su osumnjičeni Fatmir Ljimaj, bivši ministar saobraćaja, Nedžat Krasnići, bivši šef nabavki u tom Ministarstvu, i Endrit Šalja, bivši šef kabineta
i politički savetnik Fatmira Ljimaja, osnovali organizovanu kriminalnu grupu koja je počinila teška krivična dela zloupotrebe službenog položaja i primanja mita", navodi se u saopštenju Euleksa.

Sud je takođe našao da postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni Fljorim Zuka, vlasnik firme "Tali", počinio krivično delo nuđenja mita kao i zloupotrebu ovlašćenja u privredi.

Sud je potvrdio i tačku optužnice koja se odnosi na neprijavljivanje novca primljenog u izbornoj kampanji protiv Fatmira Ljimaja, jer je nađeno dovoljno dokaza da osumnjičeni nije prijavio novac koji je dobio kao donaciju tokom njegove izborne kampanje 2007.

Optužbu protiv Fatmira Ljimaja i Nedžata Kransićija za proneveru u službi i kao i optužbu protiv Fatmira Ljimaja, Nedžata Krasnićija, Endrita Šalje i Fljorima Zuke za krivično delo sklapanja štetnih
ugovora sud je odbacio.

Sud je takođe odbacio optužbe protiv Fatmira Ljimaja za pranje novca i neovlašćeno posedovanje, držanje ili upotrebu oružja.

Sud je u celosti odbacio optužbe protiv osumnjičenih Fljorima Ljime, Demira Ljime i Ganija Zogaja i obustavio krivične postupke protiv njih.

Osumnjičeni Fljorim Ljima i Demir Ljima bili su optuženi za krivična dela organizovanog kriminala i pranja novca, a osumnjičeni Gani Zogaj za krivično delo ometanja dokaznog postupka i uništavanja i sakrivanja arhivskih materijala. Sud je zaključio da nema dovoljno dokaza u prilog tim optužbama.

Što se tiče dokaza koje je prikupilo tužilaštvo tokom istražne faze, sud je ustanovio nekoliko povreda postupka i isključio nekoliko dokaza.

To se posebno odnosi na dokaze dobijene pretresom kuće Fatmira Ljimaja i prostorija u kojima se nalaze računarski serveri u Skupštini Kosova 28. aprila 2010.

Ti dokazi su neprihvatljivi jer sud smatra da su oba pretresa bila nezakonita budući da nije bilo vanrednih okolnosti koje bi omogućile policiji da obavi pretrese bez pismenog sudskog naloga i bez pismene retroaktivne dozvole nadležnog pretpretresnog sudije.