• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ban Ki Mun traži rasvetljavanje zločina na Kosovu

Izvor Tanjug

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je u najnovijem izveštaju o situaciji na Kosovu vlasti u Beogradu i Prištini da učine napor kako bi se utvrdila sudbina nestalih osoba i rasvetlili ratni zločini.

U redovnom tromesečnom izveštaju, koji obuhvata period od 23. aprila do 15. jula ove godine, odaje se priznanje naporima na normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, ali se istovremeno ocenjuje da je za punu normalizaciju potrebno rešiti bolna pitanja nasleđena iz rata.

Prioritet treba da bude rešavanje pitanja sudbine nestalih osoba i procesuiranje svih odgovornih za ratne zločine i druge zločine, naveo je Ban Ki Mun i pozvao sve strane da udvostruče napore da bi se postigao napredak u tim oblastima.

Još uvek se 1.726 osoba vodi kao nestalo, dodaje se u izveštaju u koji je Tanjug imao uvid.

Generalni sekretar UN ocenjuje da su međunarodna podrška svim stranama i međunarodno angažovanje na Kosovu i dalje od ključnog značaja.

Ističe se i da je, sem operativne podrške u primeni sporazuma, veoma važno za međunarodnu zajednicu da ostane odlučna u procesu pomirenja i lečenju rana iz prošlosti.

Napominjući da je sada najveći izazov na Kosovu sprovođenje sporazuma koji su u Briselu potpisali premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači, Ban je pozvao sve međunarodne organizacije na Kosovu da sarađuju sa civilnom misijom UN.

U izveštaju se navodi da se, dok Priština i Beograd nastavljaju razgovore o implementaciji sporazuma od 19. aprila i da se mnogi Srbi sa severa Kosova i dalje protive njegovoj primeni.

"Srpske vlasti su istovremeno nastavile razgovore sa predstavnicima Srba sa severa Kosova sa namerom da dobiju njihovu podršku za sporazuma potpisan u Briselu", ističe generalni sekretar UN.

Ban navodi i stav NATO da uloga Kosovskih snaga bezbednosti ostaje ista - zaštita stanovništva od prirodnih katastrofa i drugi poslovi vezani za humanitarnu pomoć i dodaje da manadat KFOR-a, koji je određen rezolucijom 1244 ostaje nepromenjen.

Govoreći o stanju na severu Kosova, Ban je naglasio da su 20. juna, kosovski carinici i policajci po prvi put bili u mogućnosti da dođu do Prelaza broj 1 u Leposaviću putem, a ne helikopterom, dok se odlazak do Prelaza broj 31 kod Zubinog potoka i dalje obavlja vazdušnim putem.

"UNMIK je nastavio da bude posrednik između dve strane i da doprinosi smanjenu tenzija", ocenjuje se u izveštaju koji će biti predstavljen pred Savetom bezbednosti UN.

"Ukupna bezbednosna situacija je ostala i dalje mirna tokom posmatranog perioda, uz sporadične incidente u etnički mešovitim sredinama, uz angažovanje obe srane da se smanji nestabilnost na terenu dok teče politički dijalog", piše u tekstu.

Među zabeleženim incidentima u izveštaju generalnog sekretara svetske organizacije, pominje se kamenovanje autobusa sa Srbima koji su za Vidovdan došli na Kosovo, uz naznaku, da je kosovska policija odmah intervenisala i da je sve prošlo mnogo mirnije nego prethodne godine.

Takođe, u odeljku o radu pravosuđa na Kosovu, navodi se osuđujuća presuda za petoro optuženih u slučaju trgovine organima Medikus, kao i hapšenje Dreničke grupe, koju čine bivše vođe OVK optužene za zločine protiv civila u opštini Srbica.

Kada je u pitanju povratak raseljenih lica, konstatuje se da se u aprilu i maju 36 ljudi vratilo na Kosovo, u odnosu na 159 lane.

UNHCR je saopštio da je 557 raseljenih kosovskih Srba izrazilo volju da se vrati na Kosovo, uz 107 Roma, Aškalija i Egipćana iz Crne Gore i 47 iz Makedonije.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image