Prioritet treba da bude rešavanje pitanja sudbine nestalih osoba i procesuiranje svih odgovornih za ratne zločine i druge zločine, naveo je Ban Ki Mun i pozvao sve strane da udvostruče napore da bi se postigao napredak u tim oblastima.
Još uvek se 1.726 osoba vodi kao nestalo, dodaje se u izveštaju u koji je Tanjug imao uvid.
Generalni sekretar UN ocenjuje da su međunarodna podrška svim stranama i međunarodno angažovanje na Kosovu i dalje od ključnog značaja.
Ističe se i da je, sem operativne podrške u primeni sporazuma, veoma važno za međunarodnu zajednicu da ostane odlučna u procesu pomirenja i lečenju rana iz prošlosti.
Napominjući da je sada najveći izazov na Kosovu sprovođenje sporazuma koji su u Briselu potpisali premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači, Ban je pozvao sve međunarodne organizacije na Kosovu da sarađuju sa civilnom misijom UN.
U izveštaju se navodi da se, dok Priština i Beograd nastavljaju razgovore o implementaciji sporazuma od 19. aprila i da se mnogi Srbi sa severa Kosova i dalje protive njegovoj primeni.
"Srpske vlasti su istovremeno nastavile razgovore sa predstavnicima Srba sa severa Kosova sa namerom da dobiju njihovu podršku za sporazuma potpisan u Briselu", ističe generalni sekretar UN.
Ban navodi i stav NATO da uloga Kosovskih snaga bezbednosti ostaje ista - zaštita stanovništva od prirodnih katastrofa i drugi poslovi vezani za humanitarnu pomoć i dodaje da manadat KFOR-a, koji je određen rezolucijom 1244 ostaje nepromenjen.
Govoreći o stanju na severu Kosova, Ban je naglasio da su 20. juna, kosovski carinici i policajci po prvi put bili u mogućnosti da dođu do Prelaza broj 1 u Leposaviću putem, a ne helikopterom, dok se odlazak do Prelaza broj 31 kod Zubinog potoka i dalje obavlja vazdušnim putem.
"UNMIK je nastavio da bude posrednik između dve strane i da doprinosi smanjenu tenzija", ocenjuje se u izveštaju koji će biti predstavljen pred Savetom bezbednosti UN.
"Ukupna bezbednosna situacija je ostala i dalje mirna tokom posmatranog perioda, uz sporadične incidente u etnički mešovitim sredinama, uz angažovanje obe srane da se smanji nestabilnost na terenu dok teče politički dijalog", piše u tekstu.
Među zabeleženim incidentima u izveštaju generalnog sekretara svetske organizacije, pominje se kamenovanje autobusa sa Srbima koji su za Vidovdan došli na Kosovo, uz naznaku, da je kosovska policija odmah intervenisala i da je sve prošlo mnogo mirnije nego prethodne godine.
Takođe, u odeljku o radu pravosuđa na Kosovu, navodi se osuđujuća presuda za petoro optuženih u slučaju trgovine organima Medikus, kao i hapšenje Dreničke grupe, koju čine bivše vođe OVK optužene za zločine protiv civila u opštini Srbica.
Kada je u pitanju povratak raseljenih lica, konstatuje se da se u aprilu i maju 36 ljudi vratilo na Kosovo, u odnosu na 159 lane.
UNHCR je saopštio da je 557 raseljenih kosovskih Srba izrazilo volju da se vrati na Kosovo, uz 107 Roma, Aškalija i Egipćana iz Crne Gore i 47 iz Makedonije.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu