"Ministarstvo trgovine trebalo bi danas da pošalje pismo kolegama u Makedoniji, a u slučaju njihovog negativnog odgovora, mere koje smo spremili stupiće na snagu za nekoliko dana", kazao je državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Srbije Danilo Golubović agenciji Beta.

Golubović nije želeo da navodi koje kontramere će u slučaju propalog dogovora biti uvedene Makedoniji, ali su ranije, u nekliko navrata, državni funkcioneri najavljivali da bi mogao biti ograničen uvoz sezonskog povrća i vina iz Makedonije.

Kako je podsetio, nakon sastanka predstavnika zemlja CEFTA 22. jula, bilo je očekivano da se sporna uredba ukine oko 15. avgusta.

"Srbija će se, ukoliko se to ne dogodi, postaviti tako da u budućnosti više ne bude sličnih događaja", kazao je on.

Golubović je istakao da je u interesu obe zemlje da se spor reši na miran način i izrazio nadu da neće biti potrebe za uvođenjem kontramera.

I ministar spoljne i unutrašnje trovine Rasim Ljajić izrazio je očekivanje da će Makedonija uskoro povući uredbu kojom je ograničen uvoz pšenice i brašna iz Srbije i da neće biti potrebe za uvođenje kontramera, jer bi to moglo dodatno da ugrozi robnu razmenu od oko 600 miliona evra.

Mera, koja je uvedena 1. jula i kojom je makedonska vlada ograničila uvoz brašna i pšenice iz Srbije, predviđa da za kilogram uvezene pšenice makedonski uvoznici moraju da kupe tri kilograma domaće, a za kilogram uvezenog brašna četiri kilograma domaćeg žita.

Prema podacima Ministarstva trgovine, Srbija u Makedoniju godišnje izvozi oko 50.000 tona pšenice i između 30.000 i 40.000 tona brašna.