Amnesti izražava bojazan da bi i ove godine srpske vlasti mogle da odbiju da daju dozvolu za planiranu Paradu ponosa ili je ponovo zabrane. To bi bilo ne samo kršenje međunarodnih standarda već i presuda srpskog Ustavnog suda u vezi zabrane Parade ponosa 2012. godine, upozoravaju iz ugledne NVO.
Amnesti stoga poziva premijera Ivicu Dačića da obezbedi da vlast da punu podršku planiranom maršu i ispuni obaveze poštovanja, zaštite i ispunjenja slobode izražavanja i okupljanja za sve građane bez diskriminacije, uključujući i onu prema polnoj seksualnoj orijentaciji i polnom identitetu.
Nadalje, Amnesti poziva i ministra unutrašnjih poslova (takođe Ivica Dačić) da preduzme sve neophodne mere da zaštiti manifestaciju i obezbedi saradnju nadležnih institucija sa organizatorima Beogradskog prajda i omogući da se marš 2013. održi bez opstrukcija i prepreka.
Međunarodna nevladina organizacija, takođe, poziva premijera i vladine zvaničnike da javno osude sve pretnje, uznemiravanja i nasilje upućeno organizotorima i učesnicima u Prajdu, kao i osigura da policija i druge institucije koje direktno sprovode zakone sprovedu hitnu, nepristrasnu i efikasnu istragu svakog napada ili pretnje LGBT populaciji i vinovnike privede pravdi.
Da se ne ponovi 2012.I pored međunarodnog pritiska, uključujući i iz nekoliko EU zemalja, 2011. i 2012. Parada ponosa je otkazana, nakon što je premijer i ministar policije Ivica Dačić tvrdio da policija nema kapacitet da pruži bezbedne uslove za njegovo održavanje zbog "ozbiljnih bezbednosnih pretnji", podseća Amnesti internešenel, i dodaje da organizacija nije upoznata ni sa jednom istragom tih pretnji u 2012. godini niti sa naknadnim potezima tužilaštva.
Amnesti ističe da je Srbija imala značajan napredak u garantovanju prava nediskriminacije pripadnika LGBT zajednice u proteklim godinama, uključujući i uvođenje odredbi protiv zločina motivisanih seksualnom orijentacijom i polnim identitetom u Krivični zakonik.
Amnesti internešenel prepoznaje da Srbija, kao zemlja na pragu ulaza u EU, ima mnogo problema da reši ali vlast ne može da ignoriše obaveze prema ljudskim pravima.
Srbija ima obavezu da, prema Kopenhaškim kriterijumima, da pokaže da može da garantuje ljudska prava i zaštitu manjina. Takođe, prema Poglavlju 23 evrpskog pravnog nasleđa (acquis), o kojem će biti otvoreni pregovori sa EU, Srbija je obavezana da garantuje osnovna prava prema Povelji osnovnih prava Evropske unije, gde se pod Članom 21 zabranjuje diskriminacija i po seksualnoj orijentaciji.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu