Do početka Parade je ostalo još samo mesec dana a vlasti još nisu dale dozvolu da se ona održi a organizatori nisu dobili garancije da ove godine neće biti zabranjena, piše u saopštenju Amnesti internešenela.

Amnesti izražava bojazan da bi i ove godine srpske vlasti mogle da odbiju da daju dozvolu za planiranu Paradu ponosa ili je ponovo zabrane. To bi bilo ne samo kršenje međunarodnih standarda već i presuda srpskog Ustavnog suda u vezi zabrane Parade ponosa 2012. godine, upozoravaju iz ugledne NVO.

Amnesti stoga poziva premijera Ivicu Dačića da obezbedi da vlast da punu podršku planiranom maršu i ispuni obaveze poštovanja, zaštite i ispunjenja slobode izražavanja i okupljanja za sve građane bez diskriminacije, uključujući i onu prema polnoj seksualnoj orijentaciji i polnom identitetu.

Nadalje, Amnesti poziva i ministra unutrašnjih poslova (takođe Ivica Dačić) da preduzme sve neophodne mere da zaštiti manifestaciju i obezbedi saradnju nadležnih institucija sa organizatorima Beogradskog prajda i omogući da se marš 2013. održi bez opstrukcija i prepreka.

Međunarodna nevladina organizacija, takođe, poziva premijera i vladine zvaničnike da javno osude sve pretnje, uznemiravanja i nasilje upućeno organizotorima i učesnicima u Prajdu, kao i osigura da policija i druge institucije koje direktno sprovode zakone sprovedu hitnu, nepristrasnu i efikasnu istragu svakog napada ili pretnje LGBT populaciji i vinovnike privede pravdi.

Da se ne ponovi 2012.I pored međunarodnog pritiska, uključujući i iz nekoliko EU zemalja, 2011. i 2012. Parada ponosa je otkazana, nakon što je premijer i ministar policije Ivica Dačić tvrdio da policija nema kapacitet da pruži bezbedne uslove za njegovo održavanje zbog "ozbiljnih bezbednosnih pretnji", podseća Amnesti internešenel, i dodaje da organizacija nije upoznata ni sa jednom istragom tih pretnji u 2012. godini niti sa naknadnim potezima tužilaštva.

Amnesti ističe da je Srbija imala značajan napredak u garantovanju prava nediskriminacije pripadnika LGBT zajednice u proteklim godinama, uključujući i uvođenje odredbi protiv zločina motivisanih seksualnom orijentacijom i polnim identitetom u Krivični zakonik.

Amnesti internešenel prepoznaje da Srbija, kao zemlja na pragu ulaza u EU, ima mnogo problema da reši ali vlast ne može da ignoriše obaveze prema ljudskim pravima.

Srbija ima obavezu da, prema Kopenhaškim kriterijumima, da pokaže da može da garantuje ljudska prava i zaštitu manjina. Takođe, prema Poglavlju 23 evrpskog pravnog nasleđa (acquis), o kojem će biti otvoreni pregovori sa EU, Srbija je obavezana da garantuje osnovna prava prema Povelji osnovnih prava Evropske unije, gde se pod Članom 21 zabranjuje diskriminacija i po seksualnoj orijentaciji.