Apelacioni sud je preinačio rešenje prvostepenog Specijalnog suda koji je Draginu pre tri dana za još 60 dana produžio pritvor u kojem se nalazi od hapšenja 24. novembra 2012. godine.

Dragin je optužen za zloupotrebu s regresiranim đubrivom.

Zatvorski pritvor zamenjen je kućnim i optuženima Borislavu Stojkoviću, Draganu Tanaskoviću, Draganu Mitiću, Gordanu Markoviću i Aleksi Obradoviću.

Apelacioni sud je naveo da Specijalni sud ni u petom po redu rešenju o produženju pritvora Draginu nije dao obrazloženje zašto bi i dalje bio opravdan zatvorski pritvor, kao najteža mera obezbeđenja prisustva okrivljenih i nesmetanog vođenja postupka.

"Osim toga, prvostepeni sud ni u ponovnom postupku nije postupio po nalogu iz ranijeg rešenja Apelacionog suda i utvrdio eventualno postojanje nekih novih činjenica i okolnosti koje bi opravdale primenu te najteže mere", naveo je Apelacioni sud u Beogradu.

Stoga je taj sud ocenio da se u žalbama okrivljenih i njihovih branilaca sa osnovom ističe da su ispunjeni uslovi da im se mera pritvora zameni blažom merom takozvanog kućnog pritvora, uz koju je naložena i mera elektronskog nadzora nad njenom primenom.

Apelacioni sud je podsetio da je u tom krivičnom postupku potvrđena optužnica, kao i navodi da postoji opravdana sumnja da su okrivljeni preduzimanjem protivpravnih radnji pribavili protivpravnu imovinsku korist u visokom iznosu, te da je pričinjena šteta budžetu Srbije.

"Osim toga, radi se o inkriminacijama koje se tiču korupcije na visokom državnom nivou gde neka lica koja su procesuirana, još nisu dostupna državnim organima", naveo je Apelacioni sud.

Sud je prilikom određivanja kućnog pritvora imao u vidu i visinu zaprećenih kazni za dela koja im se potvrđenom optužnicom stavljaju na teret, kao i to što pojedini okrivljeni nisu živeli na adresama prebivališta, nego na drugim adresama poznatim sudu, a neki su pokušavali i da izbegnu uručenje poziva.