• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Država iz škola izbacuje prodaju udžbenika

Izvor mondo.rs

Država kao da roditeljima želi da zagorča život jer se izmenama propisa predlaže da "posredovanje škole u prodaji udžbenika nije dozvoljeno", a time ni kupovina na rate.

Rodilji koji imaju đake u školama ponovo bi, posle nekoliko godina pauze, mogli da septembar provode u redovima pred knjižarama u potrazi za (skupljim) udžbenicima.

Nakon javne rasprave u Nacrt novog zakona o udžbenicima, na preporuku Agencije za borbu protiv korupcije, ubačena je odredba da "posredovanje škole u prodaji udžbenika nije dozvoljeno", piše "Danas".

Beogradski dnevnik nezvanično saznaje da je Ministarstvo preporuku Agencije za borbu protiv korupcije protumačilo kao zabranu da škole uzimaju rabat od izdavačkih kuća, ali ne i kao ukidanje mogućnosti da se knjige naručuju preko škola, ali zvaničnog odgovora nema.

Iz Agencije za borbu protiv korupcije, međutim, objašnjavaju da je suština njihove preporuke da se školama zabrani da za novac, koji prethodno uzmu od roditelja, kupuju udžbenike u knjižarama, kao i da upućuju roditelje i učenike u određene knjižare.

"Šta znači odredba da je posredovanje škole u prodaji udžbenika zabranjeno treba pitati Ministarstvo prosvete. Po nama, to znači da više neće biti kupovine knjiga u pretplati, na rate koje roditelji plaćaju u februaru, martu i aprilu. Decenijama postoji praksa da se udžbenici za narednu školsku godinu mogu naručiti preko škola, a knjige koje se kupe u pretplati su jeftinije nego u knjižarama", kaže za "Danas" Gordana Knežević Orlić, direktorka izdavačke kuće Klet.

Kako god da pomenuta odredba bude protumačena, jedan je sigurno – škole će ostati bez prihoda koje su ostvarivale od rabata, a koji se prema svedočenju pojedinih direktora osnovnih škola, kretao i do 30 odsto. Javna je tajna da u nekim školama novac od rabata nije trošen samo za unapređenje nastave već su procenat dobijali i nastavnici, ali niuje svuda bilo tako a roditelji će svakako biti na gubitku, i finanijski i "vremenski".

"Naši nastavnici nikada nisu dobijali pare od rabata već savet roditelja odlučuje na šta će novac biti potrošen. Taj novac može da se upotrebi za unapređenje nastave, kupovinu učila, udžbenika za decu lošeg materijalnog stanja... Jednom našem učeniku je od tog novca plaćena ekskurzija. Izdavači ne daju uvek rabat u novcu, to može da bude donacija za školu u vidu interaktivne table, kompjutera, priručnika za nastavnike. Odluka saveta roditelja je transparentna i jasno se zna kako se troši novac od rabata", kaže za list Gordana Marković, direktorka beogradske OŠ "Ivo Lola Ribar" i dodaje da u proseku polovina učenika ove škole kupuje udžbenike u pretplati.

Kazna do milion dinara

Za posredovanje u prodaju udžbenika škola bi mogla da plati kaznu u iznosu od 100.000 do čak miliona dinara, predviđeno je u Nacrtu zakona o udžbenicima. Ista kazna propisana je i za predškolske ustanove, ali nije jasno da li će i njima biti zabranjeno posredovanje, jer se udžbenici za pripremni predškolski program uglavnom naručuju preko vrtića.

Osim rabata, škole i nastavnici će najverovatnije ostati bez donacija izdavačkih kuća, jer Nacrt zakona o udžbenicima zabranjuje primanje poklona "u bilo kom obliku i iznosu".

I ova odredba je u skladu sa preporukom Agencije za borbu protiv korupcije koja smatra da takvo postupanje izdavača može predstavljati korupciju.

Direktori nekih škola sa kojima smo razgovarali potvrđuju da prilikom odlučivanja po kojim udžbenicima će raditi, nastavnici gledaju i kakve poklone im izdavač nudi zauzvrat. Najčešće su to rokovnici, sveske za vođenje pedagoške dokumentacije i pisane pripreme, ali ima izdavača koje nastavnicima plaćaju seminare stručnog usavršavanja ili školama kupuju interaktivne table, CD, laptop...

Izdavači, međutim, ne vide ništa sporno u tome, napominjući da je najlogičnije da se odreknu dela svoje zarade za unapređenje kvaliteta obrazovanja. Tvrde da takva praksa postoji u svim evropskim zemljama.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image