Nakon javne rasprave u Nacrt novog zakona o udžbenicima, na preporuku Agencije za borbu protiv korupcije, ubačena je odredba da "posredovanje škole u prodaji udžbenika nije dozvoljeno", piše "Danas".
Beogradski dnevnik nezvanično saznaje da je Ministarstvo preporuku Agencije za borbu protiv korupcije protumačilo kao zabranu da škole uzimaju rabat od izdavačkih kuća, ali ne i kao ukidanje mogućnosti da se knjige naručuju preko škola, ali zvaničnog odgovora nema.
Iz Agencije za borbu protiv korupcije, međutim, objašnjavaju da je suština njihove preporuke da se školama zabrani da za novac, koji prethodno uzmu od roditelja, kupuju udžbenike u knjižarama, kao i da upućuju roditelje i učenike u određene knjižare.
"Šta znači odredba da je posredovanje škole u prodaji udžbenika zabranjeno treba pitati Ministarstvo prosvete. Po nama, to znači da više neće biti kupovine knjiga u pretplati, na rate koje roditelji plaćaju u februaru, martu i aprilu. Decenijama postoji praksa da se udžbenici za narednu školsku godinu mogu naručiti preko škola, a knjige koje se kupe u pretplati su jeftinije nego u knjižarama", kaže za "Danas" Gordana Knežević Orlić, direktorka izdavačke kuće Klet.
Kako god da pomenuta odredba bude protumačena, jedan je sigurno – škole će ostati bez prihoda koje su ostvarivale od rabata, a koji se prema svedočenju pojedinih direktora osnovnih škola, kretao i do 30 odsto. Javna je tajna da u nekim školama novac od rabata nije trošen samo za unapređenje nastave već su procenat dobijali i nastavnici, ali niuje svuda bilo tako a roditelji će svakako biti na gubitku, i finanijski i "vremenski".
Za posredovanje u prodaju udžbenika škola bi mogla da plati kaznu u iznosu od 100.000 do čak miliona dinara, predviđeno je u Nacrtu zakona o udžbenicima. Ista kazna propisana je i za predškolske ustanove, ali nije jasno da li će i njima biti zabranjeno posredovanje, jer se udžbenici za pripremni predškolski program uglavnom naručuju preko vrtića.
I ova odredba je u skladu sa preporukom Agencije za borbu protiv korupcije koja smatra da takvo postupanje izdavača može predstavljati korupciju.
Direktori nekih škola sa kojima smo razgovarali potvrđuju da prilikom odlučivanja po kojim udžbenicima će raditi, nastavnici gledaju i kakve poklone im izdavač nudi zauzvrat. Najčešće su to rokovnici, sveske za vođenje pedagoške dokumentacije i pisane pripreme, ali ima izdavača koje nastavnicima plaćaju seminare stručnog usavršavanja ili školama kupuju interaktivne table, CD, laptop...
Izdavači, međutim, ne vide ništa sporno u tome, napominjući da je najlogičnije da se odreknu dela svoje zarade za unapređenje kvaliteta obrazovanja. Tvrde da takva praksa postoji u svim evropskim zemljama.
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan