Polarizacija u raspravi o izgradnji fabrike pijaće vode tekla je u skladu sa odnosom snaga u skupštini, gde su za nastavak započetih poslova, pre svih, bili odbornici DS, radikali su bili za razmatranje regionalnog vodovoda, LSV za formiranje radne grupe radi postizanja konsezusa, dok je većina, od 34 odbornika pozicije, izglasala predloženi zaključak gradonačelnika Ivana Bošnjaka (SNS).

Šef odborničke grupe DS Goran Kaurić izneo je računicu koliko građani Zrenjanina, tokom devetogodišnje zabrane korišćenja vode iz gradskog vodovoda, moraju da plaćaju za pijaću faširanu vodu i  zatražio da se legitimišu ljudi koji žele da se ugovor sa nemačkom firmom raskine.

"Imamo strateški projekat koji može brzo da se realizuje, još nije kasno za to", rekao je Kaurić, prozivajući "neimenovane kočničare" iz SNS, odakle je pre potpisivanja ugovora najavljena tužba protiv čelnika JP "Vodovod i kanalizacija", ako potpišu ugovor.

Tanja Dulović (DS) je rekla da građani Zrenjanina plaćaju ceh i da ih ne interesuju osnosi pozicije i opozicije.

"Nije ovde u pitanju samo kvalitet pijaće vode, nego i vode za prehrambenu industriju, bez koje nema razvoja", rekla je Dulović, uz predlog da se za rešenje potraži stručna pomoć i izvan Zrenjanina.

Kao osnovna prepreka izgradnji fabrike vode, više od godinu dana, bila je državna garancija, koja je dobijena 6. jula. Zatim su se pojavile informacije o tome da investitor nije uspeo da iz vode, tokom probnog perioda, eliminiše prekomernu količinu arsena i bora, zatim da će fabrika koštati znatno vise od ugovorenih 26 miliona evra, kao i o raznim pritiscima.

Gradonačelnik Zrenjanina Ivan Bošnjak, koji je predložio zaključak o obustavljanju daljih aktivnosti do dolaska rezizora, pre počeka sednice izjavio je novinarima da  postoje pritisci sa raznih strana, počev od Vasertehnika i svih zainteresovanih za prethodni ugovor.

"S duge strane, tu je i pritisak građana koji žele zdravu pijaću vodu, a zatim i naša obaveza da radimo u skladu sa zakonima." objasnio je gradonačelnik Zrenjanina.