Zbog nedostatka podžakonskih akata, Srbija je za 10 godina izgradila svega šest mini-hidroelektrana, ali je na nivou Vlade dogovoreno da, u cilju smanjenja administrativnih procedura, do kraja godine osnujemo Kancelariju za brze odgovore, rekla je danas na četvrtom CEDEF međunarodnom eneregetskom forumu u Vrnjačkoj Banji ministarka energetike Zorana Mihajlović.

Ona je dodala da je pripremljen zakonodavni okvir koji će potencijalnim investitorima omogućiti da energetske dozvole i saglasnosti pribave za najviše dva meseca i podsetila da je sa tim ciljem u decembru prošle godine izmenjen Zakon o energetici, na šta se čekalo godinama.

"Bilo bi divno, kao što sam donedavno i sama mislila, da tih dozvola ima samo 27, a onda se ispostavilo da ih je 90, zbog čega će biti urađeno sve da tokom narednih nekoliko meseci broj administrativnih barijera bude smanjen", navela je ministarka Mihajlović.

Ona je dodala da se birokratija teško odriče prava na izdavanje dozvola, izrazila nadu da do kraja godine broj dokumenata koje investitor mora da nabavi neće biti veći od pet do sedam i najavila da će za okvirno mesec dana biti objavljen drugi javni poziv potencijalnim investitorima za igradnju mini-hidrelektrana.

Ministarka Mihajlović je sa ministrom industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željkom Kovačevićem danas razgovarala o zajedničkim projektima, a glavna tema današnjih razgovora bila je izgradnja Južnog toka, oko čega će Srbija maksimalno pomoći Republici Srpskoj.

"Naš sporazum o specijalnim vezama podrazumeva sve vrste saradnje, jer će Srbija pomoći Republici Srpskoj u svemu, počev od njihovog uvida u studiju o opravdanosti i sve dalje procedure vezane za izgradnju Južnog toka", rekla je ministarka energetike.

Kovačević je ocenio da su znanja i iskustva koje srpski stručnjaci, na čelu sa Zoranom Mihajlović, prenose ljudima zaduženim za izgradnju kraka Južnog toka u Republici Srpskoj, dragocena.

"Svakodnevna razmena iskustava omogućiće lakše rešavanje problema koji predstoje u realizaciji tog, za Republiku Srpsku važnog i velikog projekta", ocenio je Kovačević.

Tema četvrtog međunarodnog CEDEF energetskog foruma su voda, energija, efikasnost i odživost u jugoistočnoj Evropi, a zemlja partner je Italija.