"Naš dom je i vaš dom i došli ste svojima", poručio je poglavar srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej, dočekavši u Beogradu vaseljenskog patrijarha Vartolomeja koji će sa brojnim drugim pravoslavnim poglavarima učestvovati na centralnoj manifestaciji obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta.
Patrijarh Irinej rekao da je patrijarh Vartolomej doputovao sa važnim zadatkom kako bi dao svoj "vaseljenski pečat proslavi".
"Ovo sabranje treba da doprinese našem jedinstvu, pre svega u pravoslavnoj crkvi, kao i približavanju i upoznavanju i sa drugim predstavnicima hrišćanskih crkava i nama najbližih religija", rekao je patrijarh Irinej.
Prema rečima vaseljenskog patrijarha Vartolomeja, na ovim prostorima, kao i u drugim zemljama sveta, nisu svi građani prihvatili duh verske tolerancije.
To se, naglasio je on, može konstatovati iz strašnih vesti iz sveta o gonjenju hrišćana, ali i iz prethodnih događaja na području Balkana.
Vaseljenski patrijarh je podsetio da je Milanski edikt uveo duh verske tolerancije kako bi prestalo gonjenje hrišćana i time preusmerio tok istorije, omogućivši procvat hrišćanske civilizacije.
On je rekao da je došao u posetu sestrinskoj crkvi i prijateljskom srpskom narodu i da se zaista oseća kao kod svojih.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej zahvalio je danas patrijarhu moskovskom i cele Rusije Kirilu na pokazanoj ljubavi prema srpskom narodu i što problem Kosova i Metohije oseća kao svoj.
"Više ste posećivali Kosovo. Znamo da problem Kosova nije samo naš već i vaš. Vi ste u prilici da problem rešavate na najcelishodniji način", rekao je Irinej na aerodromu "Nikola Tesla", dočekavši ruskog patrijarha koji je takođe došao u Srbiju povodom obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta.
Srpski patrijarh je rekao da će njegov gost poneti značajne utiske iz ove "namučene zemlje", koji su od značaja za rešavanje mnogih problema naše savremenosti.
Patrijarh Irinej je podsetio da je proslava godišnjice donošenja Milanskog edikta prilika za međusobno približavanje pravoslavnih naroda, kao i da se pruži "bratska ruka drugim bliskim crkvama i religijama".
Prema njegovim rečima, to je važan korak za vreme u kome živimo, a ruski pravoslavni poglavar je među najpozvanijima da se ta misija ostvari.
"Da budemo jedno, kao što Gospod želi, da se razumemo i približimo", rekao je srpski patrijarh, i naglasio da Srbi braću Ruse smatraju svojim narodom, jer imaju iste korene, istu slovensku krv i istu crvku. Patrijarh Irinej je pozdravio "svetu Rusiju i sveti ruski narod".
Patrijarh Kiril je rekao da je proslava Minanskog edikta u Srbiji prilika da se analiziraju sva važna pitanja za Rusku i Sprsku crkvu.
Ruski pravoslavni poglavar je podsetio da je nedavno obeležena 1.025 godišnjica "krštenja" Rusije, kojoj su prisustvovali srpski crkveni i državni vrh, kada su vođeni sadržajni razgovori.
Patrijarh Kiril je poželeo procvat srpskom narodu i državi i mnogo duhovne snage Srpskoj pravoslavnoj crkvi, čija je, kako je naveo, misija da spasava duše vernika i da duhovno vaspitava.
On je podsetio da je Milanski edikt definisao odnos hrišćanske crkve i države, što je hrišćanski osnov za razvoj evropske civilizacije, i naglasio da na to treba stalno podsećati kada neko počne da osporava značaj Milanskog edikta.
Vaseljenskog patrijarha na aerodromu je dočekao i ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić.
Vaseljenski patrijarh je prvi po časti među pravoslavnim poglavarima u svetu i njegova puna titula glasi arhiepiskop Konstantinopolja, Novog Rima i vaseljenski patrijarh.
Njegovo sedište je u Fanaru, predgrađu Istanbula, nekada poznatom pod nazivom Konstantinopolj, po rimskom vladaru koji je doneo Milanski edikt. Pod duhovnom vlašću vaseljenske patrijaršije je Sveta gora.
Zbog svojih zalaganja za očuvanje životne sredine, patrijarh Vartolomej poznat je široj javnosti i pod nadimkom "zeleni patrijarh". U crkvenoj hronici ostalo je zabeleženo da je prisustvovao ustoličenju pape Franje.
Patrijar Kiril je patrijarh Moskovski i cele Rusije. Ruska pravoslavna crkva je danas najbrojnija pravoslavna crkva na svetu, a poštuje stari kalendar kao i Srpska pravoslavna crkva.
U toku dana u Beograd će stići više poglavara i predstavnika pravoslavnih crkava koji će prisustvovati centralnoj svečanosti obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta. Svečanosti će prisustvovati i visoka delegacija Vatikana i drugih crkava.
Svečanosti će prisustvovati predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, članovi vlade, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, i predsednik Crne Gore Filip Vujanović.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!