U pravoslavnom svetu smatraju se najvećim poznatim svetinjama. Krst na kome je razapet Hrist carica Jelena pronašla je u Jerusalimu.
Na aerodromu "Konstantin Veliki" svetinje koje je pratio umirovljeni episkop Atanasije Jeftić, dočekali su episkop niški Jovan sa sveštenstvom Niške eparhije i gradonačelnik Niša Zoran Perišić.
Gradonačelnik Perišić rekao je da dolazak ovih relikvija ostavlja pečat i ovom danu i obeležavanju 17 vekova Milanskog edikta.
"Ovo je događaj koji je Niš ponovo vratio na mapu sveta", rekao je Perišić.
Posle dočeka na aerodromu, relikvije su svečano prenete u Saborni hram u Nišu, gde je služen Akatist Časnom krstu i Svetom Jovanu Krstitelju.
Svetinje će od sutra do nedelje u podne biti izložene u Crkvi Svetog cara Konstantina i carice Jelene. U nedelju će biti služena svečana liturgija na centralnoj proslavi obeležavanja 17 vekova Milanskog edikta.
Dok se u Nišu prikupljaju svetinje, u Beogradu su se sastali patrijarsi vaseljenski Vartolomej, ruski Kiril i srpski Irinej.
Povodom proslave Edikta u srpskui prestonicu su stigli i arhiepiskopi kiparski Hrizostom i atinski Jeronim, dok je iz Sirije je, u ime patrijarha antiohijskog Jovana X, doputovao predstavnik crkve antiohijske sa sedištem u Damasku vladika Vasilije.
Njih je na beogradskom aerodromu dočekao episkop braničevski Ignjatije i direktor Kancelarije Vlade Srbije za verske zajednice Mileta Radojević.
Vladika Vasilije preneo je pozdrave, najtoplije molitvene želje patrijarha iz Sirije, koji nije mogao da prisustvuje proslavi zbog ratnog stanja u toj zemlji.
Vladika Vasilije je izrazio zahvalnost što je u Srbiji da sa braćom Srbima i poglavarima Srpske pravoslavne crkve proslavi jubilej Milanskog edikta.
"Jedino u duhu učenja Hrista današnji svet može živeti u solidarnosti i razumevanju", rekao je vladika Vasilije i uputio najsrdačnije pozdrave srpskom patrijarhu Irineju, koji je, kako je rekao, na prestolu nasledio svetog čoveka "blaženopočivšeg" patrijarha Pavla.
Izrazivši nadu da će duh edikta cara Konstantina udahnuti slobodu u današnjem teškom vremenu, Vasilije je naglasio da "koliko god se neko razlikuje, toliko si više dužan da mu budeš blizak".
Arhiepiskop atinski Jeronim je istakao da susret u bratskoj srpskoj zemlji pruža mogućnost "da uvidimo koliki je značaj Milanskog edikta i da uvidimo potrebu današnjeg sveta da ponovo doživi njegov duh".
"Mi pravoslavni ne pridajemo samo značaj načelu tolerancije Milanskog edikta, već i mogućnosti koje je pružio. Svi mi pravoslavni sabiramo se oko jednog božijeg oltara, da se osetimo ujedinjeni u bratstvu, a istovremeno svetu pružimo svedočanstvo o potrebama naših naroda danas", rekao je Jeronim.
Arhiepiskop atinski Hrizostom je rekao da je u Srbiji da bi svi zajedno poslali poruku svetu da je pravoslavlje "jedno, jedinstveno, ujedinjeno u svemu".
"To će biti poruka današnjem svetu da je Milanski edikt, koji je pre 17 vekova izdao car Konstantin, doneo prvi oblik demokratije i dao slobodu crkvi", rekao je Hrizostom.
Od tada hriščanska crkva, koja se u ovom svetu bori protiv zla, ide putevima spasenja u cilju da nas ujedini u carstvu božijem, zaključio je Hrizostom.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu