Svete relikvije, koje u Niš dolaze povodom proslave 1.700 godina od objave Milanskog edikta, smatraju se u pravoslavnom svetu najvećim poznatim svetinjama, a pred Drugi svetski rat iz Beograda su odnete u Crnu Goru.

U pravoslavnom svetu smatraju se najvećim poznatim svetinjama. Krst na kome je razapet Hrist carica Jelena pronašla je u Jerusalimu.

Na aerodromu "Konstantin Veliki" svetinje koje je pratio umirovljeni episkop Atanasije Jeftić, dočekali su episkop niški Jovan sa sveštenstvom Niške eparhije i gradonačelnik Niša Zoran Perišić.

Gradonačelnik Perišić rekao je da dolazak ovih relikvija ostavlja pečat i ovom danu i obeležavanju 17 vekova Milanskog edikta.

"Ovo je događaj koji je Niš ponovo vratio na mapu sveta", rekao je Perišić.

Posle dočeka na aerodromu, relikvije su svečano prenete  u Saborni hram u Nišu, gde je služen Akatist Časnom krstu i Svetom Jovanu Krstitelju.

Svetinje će od sutra do nedelje u podne biti izložene u Crkvi Svetog cara Konstantina i carice Jelene. U nedelju će biti služena svečana liturgija na centralnoj proslavi obeležavanja 17 vekova Milanskog edikta.

Dok se u Nišu prikupljaju svetinje, u Beogradu su se sastali patrijarsi vaseljenski Vartolomej, ruski Kiril i srpski Irinej.

Povodom proslave Edikta u srpskui prestonicu su stigli i arhiepiskopi kiparski Hrizostom i atinski Jeronim, dok je iz Sirije je, u ime patrijarha antiohijskog Jovana X, doputovao predstavnik crkve antiohijske sa sedištem u Damasku vladika Vasilije.

Njih je na beogradskom aerodromu dočekao episkop braničevski Ignjatije i direktor Kancelarije Vlade Srbije za verske zajednice Mileta Radojević.

Vladika Vasilije preneo je pozdrave, najtoplije molitvene želje patrijarha iz Sirije, koji nije mogao da prisustvuje proslavi zbog ratnog stanja u toj zemlji.

Vladika Vasilije je izrazio zahvalnost što je u Srbiji da sa braćom Srbima i poglavarima Srpske pravoslavne crkve proslavi jubilej Milanskog edikta.

"Jedino u duhu učenja Hrista današnji svet može živeti u solidarnosti i razumevanju", rekao je vladika Vasilije i uputio najsrdačnije pozdrave srpskom patrijarhu Irineju, koji je, kako je rekao, na prestolu nasledio svetog čoveka "blaženopočivšeg" patrijarha Pavla.

Izrazivši nadu da će duh edikta cara Konstantina udahnuti slobodu u današnjem teškom vremenu, Vasilije je naglasio da "koliko god se neko razlikuje, toliko si više dužan da mu budeš blizak".

Arhiepiskop atinski Jeronim je istakao da susret u bratskoj srpskoj zemlji pruža mogućnost "da uvidimo koliki je značaj Milanskog edikta i da uvidimo potrebu današnjeg sveta da ponovo doživi njegov duh".

"Mi pravoslavni ne pridajemo samo značaj načelu tolerancije Milanskog edikta, već i mogućnosti koje je pružio. Svi mi pravoslavni sabiramo se oko jednog božijeg oltara, da se osetimo ujedinjeni u bratstvu, a istovremeno svetu pružimo svedočanstvo o potrebama naših naroda danas", rekao je Jeronim.

Arhiepiskop atinski Hrizostom je rekao da je u Srbiji da bi svi zajedno poslali poruku svetu da je pravoslavlje "jedno, jedinstveno, ujedinjeno u svemu".

"To će biti poruka današnjem svetu da je Milanski edikt, koji je pre 17 vekova izdao car Konstantin, doneo prvi oblik demokratije i dao slobodu crkvi", rekao je Hrizostom.

Od tada hriščanska crkva, koja se u ovom svetu bori protiv zla, ide putevima spasenja u cilju da nas ujedini u carstvu božijem, zaključio je Hrizostom.