Dragin je u Specijalni sud u Beogradu došao iz svog stana u Novom Sadu, pošto mu je posle gotovo devet meseci pritvora, određena mera kućnog pritvora.

Osim Dragina iz kućnog pritvora u sud su došla još petorica optuženih Borislav Stojković, Dragan Tanasković, Dragan Mitić, Gordan Marković i Aleksa Obradović, dok ostalih 15 optuženih dolazi sa slobode.

Ročište, koje se održava bez prisustva javnosti počelo je početkom septembra čitanjem optužnice, kada je zamenik tužioca za organizovani kriminal predstavio optužnicu i predao sudu u pisanom obliku predlog dokaza protiv optuženih.

Optuženi i njihovi branioci trebalo bi danas da se izjasne o dokaznim predlozima tužilaštva, a sud da opredeli tok predstojećeg glavnog pretresa (suđenja).

Vlasnik konsultantske kuće Zvonimir Nikezić koji je takođe optužen, u julu je pušten iz pritvora uz jemstvo od milion evra u nekretninama.

Tužilastvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Dragina i ostalih 22. maja zbog sumnje da su zloupotrebama oštetili Azotaru za oko 25 miliona evra.

Oni se terete za prodaju regresiranog mineralnog đubriva od jula 2009. do oktobra 2011. godine koja je vršena suprotno uredbama Vlade Srbije.

Dragin i Nikezić se terete da su osmislili način prodaje regresiranog đubriva preko Azotare i preporučili ljudima iz Azotare da tako vrše prodaju đubriva.

Dragin se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja za koju je zaprećena kazna do 12 godina zatvora, a Nikezić za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u podstrekivanju za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.

Osim Dragina i Nikezića optužnica je zbog izvršenja produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu podignuta i protiv Radosava Vujačića, privremenog zastupnika kapitala i predsednika UO u HIP Azotara, zatim Milana Veljovića, direktora PKB, Arsenija Katanića, direktora PD "Aleksa Šantić", Dragija Lazarevića, direktora Instituta za krmno bilje, Emine Čobanski, direktora PD "Sunce" a.d, Verice Spasić, direktora PD "Invej" a.d. i Ljubomira Kuljića, direktora PD "Mlinostep".

Optužnica je podignuta i protiv Dragana Tanaskovića, direktora PD "Tan trade", Dragana Mitića direktora PD "Agro forum"i "Agromedija", Igora Saboa, direktora PD "Agroseme invest", Vere Isaković, direktora PD "Chem co", Gordana Markovića, direktora PD "Citadela", Alekse Obradović, direktora PD "Da car euro", Srboljuba Žujovića, direktora PD "Srbokop", Dragana Petrovića, direktora PD "Mlinko amos", Vulin Dragana, direktora PD "Vulin komerc" i Veljka Radojevića, zamenika direktora HIP Azotara.

Mihajlo Grujić je optužen da je kao zamenik direktor u HIP Azotara izvršio produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i primanje mita.
Borislav Stojković, direktor PD "Tera bo" i "Sektor 120", tereti se za produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i davanje mita.

U optužnici su obuhvaćena tri načina neosnovanog korišćenja budžetskih sredstava namenjenih za regresiranje kupovine mineralnih đubriva, planiranih prema Uredbama Vlade Republike Srbije kao podsticaj poljoprivrednoj proizvodnji, a koja su mogla da koriste registrovana poljoprivredna gazdinstva, poljoprivredna preduzeća i zemljoradničke zadruge.

Četvrti deo optužnice se odnosi na prodaju 83.126 tona neregresiranog đubriva u vrednosti od 2.038.110.020 dinara, preduzecima Agroforum, Sektor 120, Da car euro i Vujadinić RMV.

Zbog stečaja i blokada tih preduzeća, Azotara ne može naplatiti dospela potraživanja niti realizovati menice koje su date kao jedino sredstvo obezbeđenja za isporučeno đubrivo.

Ukupna visina neplaćenih obaveza prema Azotari tih preduzća iznosi 1.912.294.063,18 dinara, to je i visina protivpravne imovinske koristi koju su sebi pribavili, obzirom da su preuzeto đubrivo dalje prodali svojim kupcima, a Azotari ga do danas nisu platili.