• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti i profesori će cvokotati po fakultetima

Izvor Tanjug

Na početku grejne sezone neki fakulteti u Beogradu neće imati grejanje zbog nagomilanih neplaćenih računa i tužbi.

Tako će studenti najverovatnije slušati predavanja u hladnim učionicama i amfiteatrima.

Profesor Hemijskog fakulteta Živorad Tešić navodi da je protiv fakulteta podneta tužba zbog višemilionskog duga, a da rata svakog meseca iznosi dodatnih oko 300.000 dinara.

"Priključeni smo na sistem vazdušnog grejanja, koje se pokazalo skupo, pa ćemo preći na grejanje na struju, koje takođe nije jeftino", rekao je prof. Tešić novinarima u Rektoratu Univerziteta u Beogradu (UB).

Pomoćnik ministra prosvete Slobodan Stupar ističe da je Ministarstvo tražilo novac iz budžetskih rezervi, oko 130 miliona dinara, za ove namene ali je, kako kaže, u ovom momentu pitanje da li će ta sredstva dobiti.

On navodi da je potrebno oko 70 miliona dinara da bi fakulteti samo ušli u reprogram duga.

"Postoje fakulteti kojima plaćanje grejanja nije problem, ali ima i onih koji stvarno nemaju para", rekao je Stupar u uvodnom delu sednice Saveta UB, koja nije održana zbog nedostatka kvoruma.

Stupar podseća da neki fakulteti još nisu sačinili reprogram duga, te da će po svoj prilici sa novim zaduženjima izaći iz zime.

Pre godinu dana fakulteti UB za grejanje dugovali su oko 150 miliona dinara. Najveća dugovanja imaju fakulteti sa velikom kvadraturom, poput Poljoprivrednog, Mašinskog, zgrada Prirodno-matematičkog fakulteta ispod Studentskog parka, zatim Filološki fakultet kao i ustanove koje imaju malo studenata.

Fakulteti se žale da Ministarstvo prosvete daje novac za plate, dok se za grejanje plaća paušalno, pa fakulteti dobiju pet, šest puta manje sredstava za ovu namenu.

Kod velikog broja fakulteta samo sredstva za grejanje su veća od ukupnih troškova za funkcionisanje fakulteta.

Na Poljoprivrednom fakultetu ovo je višegodišnji problem. Obraćali su se, kako kažu, Ministarstvu prosvete, Rektoratu, elektranama...Fakultet je prošle godine od Ministarstva dobijao mesečno 2,5 miliona dinara za materijalne troškove, a bilo im je potrebno od devet do 11 miliona.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

bikcina

Katanac! Ili ustupite prostorije fakultetima koji zaista rade nesto npr ETF! Ljudi sa ETF-a su potrebni drzavi, i te ljude se isplati skolovati. Masinstvo, a sa njim i masinski fakultet, je odavno propalo. ETF ne moze da upise vise studenata jer nemaju dovoljno prostorija. Oni se presele na masinac i svi srecni! Ionako onoliki fakultet zjapi prazan! Bar dok se ne oporavi privreda i masinstvo! :)

luudak

@bikcina povedi malo račun šta pričaš!!! prvo ne zaboravi na činjenicu i da je taj cenjeni etf potekao od mašinskog fakulteta. drugo u sadšnjoj situaciji i mnogi smerovi na pomenutom fakultetu i nisu nešto ni traženi. pored softvera i donekle hardvera koji se recimo izučava na etf budućnost leži i u automatici i robotici možda i više nego u same ove dve grane a to se ne izučava na etf nego na mašinskom. nikada se ne sme zaboraviti koliko se brzo menja industrija i način života, menjaju se i sovtverski alati i jezici, stvari koje su danas in sutra su već daleka prošlost, a ono što je budućnost je spajanje više oblasti i novi, inovativni načini za njihovu upotrebu. kod nas se mnogo zapostavlja značaj razvoja i istrašivanja u oblasti fizike, biologije i drugih grana koje ponekad se čini i nemaju mnogo dodira sa it svetom, danas jako popularnim, ali to i jeste njegova budućnost, mada polako već i sadašnjost. ni jedna oblast, pa čak ni jedan fakultet nije nepotreban, ako se nađu stručnjaci i profesori koji će discipline koje se na njemu izučavaju dići na jedan novi nivo. potrebno je imati ideju, snagi, naravno i novac i straživati. samo je pitanje ko od profesora i koji fakultet kod nas može ovako nešto da omogući

special image