• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novosadska Ekonomska škola u štrajku

Izvor Tanjug

Profesori i učenici Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić" u Novom Sadu protestovali su danas ispred Gradske kuće.

Oni su protestovali zbog lošeg stanja u školi koji je izazvala blokada računa te ustanove više od godinu dana.

Zaposleni u toj školi već su izražavali svoje nezadovoljstvo na ovaj način, ali danas su, po prvi put, sa njima bili i njihovi učenici koji su nosili transparente na kojima je između ostalog pisalo "Imamo sijalice u glavi, ali nemamo u školi", "Dok mi učimo kosinus i sinus, škola ode u minus"....

Sindikat škole je odlučio da zaposleni stupe u zakonski štrajk, rekla je novinarima predsednica sindikata Aleksandra Ranin, zahvalivši se učenicima čiji je parlament doneo odluku da javno podrži svoje profesore.

Ona je rekla da je u školi situacija izuzetno teška, da nema kreda i osnovnih stvari za nastavu, a da je poseban problem što učenici nemaju sirovine za sprovođenje praktične nastave.

"Postavljaju nam pitanje da li će učenici biti oštećeni zbog toga što su na protestu umesto na nastavi, a ja im odgovaram da je manja šteta ovo nego da radimo u nemogućim uslovima", kazala je Ranin.

Direktor škole Nebojša Bulatović je rekao da današnji protest ima za cilj da "podseti nadležne na obećanje koje su dali pre mesec dana, nakon prvog javnog protesta".

Vrlo brzo delegaciju škole pozvali su čelnici gradske vlasti, a nakon dužeg sastanka predstavnici škole su vidno nezadovoljni napustili Gradsku kuću.

U međuvremenu, povodom štrajka saopštenjem se oglasio i kabinet gradonačelnika Novog Sada ističući da su radovi na sanaciji škole naručeni i izvedeni u toku mandata prethodne vlasti bez znanja i saglasnosti Gradske uprave za obrazovanje.

"S obzirom na to da nije bio raspisan tender za izvođača radova, što je zakonska obaveza, ne postoji odgovarajuća dokumentacija na osnovu koje bi se dalje postupalo, a u takvoj situaciji novac za ovu namenu nije ni mogao biti planiran u budžetu grada za 2013. godinu", navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu štrajk koji je počeo u toj školi i protest koji je održan ispred Gradske kuće, iz kabineta gradonačelnika ističu da je štrajk uvek " način pritiska na poslodavca", dodajućia da je neposredni poslodavac direktor, a pravi poslodavac država, odnosno Ministarstvo prosvete koje je svoje osnivačka prava prenelo na Pokrajinu.

Predstavnici grada ne odstupaju od iznalaženja rešenja koje će biti isključivo u skladu sa zakonom i koje će ići u korist škole, dodaje se u saopštenju.

Zamenik gradonačelnika Borko Ilić rekao je Tanjugu da je nova gradska vlast nasledila probleme u školi od prethodne i da su radovi na fasadi škole sprovedeni bez bilo kakvog tendera.

Po njegovim rečima, štrajk nije rešenje i štrajkom se ništa neće postići jer, kako je kazao, osnov problema nije u platama ili u nečemu što je iz delokruga rada sindikata, pa nema logike da se štrajkom bilo šta može postići.

"Delegaciji škole smo predložili da se obrate zakonskom osnivaču za pomoć, odnosno Pokrajinskom sekretarijatu za prosvetu jer je Republika svoje nadležnosti nad mrežom srednjih škola u Vojvodini prenela na Pokrajinu", rekao je Ilić, naglasivši da veruje da će se problem rešiti i da će škola početi normalno da radi.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image