Babić kaže da se odredbom Zakona o zdravstvenoj zaštiti žena, trudnica i dece koja obavezuje zdravstvene ustanove da prijave svaki abortus, ne pravi nikakav registar o ženama koje su prekinule trudnoću, već da je ova odredba uvedena kako bi se sprečile zloupotrebe.
Babić je rekao Tanjugu da po tom zakonu svaka trudnica i porodilja ima pravo na zdravstveno osiguranje tokom trajanja trudnoće i narednih godinu dana posle porođaja, a da, ukoliko dođe do abortusa, to pravo prestaje.
Ukoliko žene, koje su prema ovom zakonu bile zdravstveno osigurane, prekinu trudnoću gube pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu o trošku RFZO i one će, kako objašnjava Babić, imati pravo samo na hitnu medicinsku pomoć u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju.
Obaveza zdravstvenih ustanova da prijavljuju svaki abortus nije ništa novo, kaže Babić, dodajući da su od 2006. godine državne zdravstvene ustanove slale elektronskim putem fakturu RFZO o abortusima, ali i lečenju svake bolesti, sa podacima u kojima se nalazi ime, prezime, matični broj, broj zdravstvene legitimacije, adresa stana.
Ti podaci se prikupljaju, kako objašnjava, da bi zdravstveni fond mogao da plati tu uslugu i nikada nije došlo do "provale" u informacioni sistem, odnosno informacije su strogo čuvane i ograničeni broj ljudi može da pristupi toj bazi podataka.
"Uvek se registruje kad je ko stupio u bazu podataka i kakve je podatke tražio...Svi podaci o osiguranicima su zaštićeni u potpunosti", naglasio je Babić.
Upitan zbog čega je onda uvedena ova odredba, ako su i do sada na taj način abortusi evidentirani, on je rekao da se ovom odredbom obavezuju i privatne zdravstvene ustanove da šalju podatke o prekinutim trudnoćama za kategoriju žena koje su osiguranje dobile po nedavno usvojenom zakonu.
On je pojasnio da će ubuduće žena, koja nije zdravstveno osigurana, potvrdu o trudnoći, na osnovu koje će joj zdravstvena knjižica biti overena, moći da pribavi kod lekara koji rade u državnoj ustanovi ili kod privatnika i da tu neće biti ograničenja, ali su sada i privatne i državne zdravstvene ustanove obavezne da izveste Fond o prekidu trudnoće.
"Ako dođe do prekida trudnoće i privatni doktor je dužan da obavesti RFZO u skladu sa ovim zakonom. Prosto je u pitanju regulacija", naglasio je Babić.
Prvi čovek zdravstvenog fonda kaže da je dobro što su sve poslaničke grupe u skupštini glasale za taj zakon i da se sada "po našem starom običaju javlja neka naknadna pamet".
On je dodao da ukoliko Poverenik za informacije od javnog značaja naknadno uoči neki problem, zakon se može promeniti i naći bolje tehničko rešenje, ali da treba neko da napravi predlog, a da taj neko mora dobro da poznaje sistem.
"Mi smo u stalnom kontaktu sa Poverenikom za informacije od javnog značaja i ako bude bilo kakve tehničke sugestije i ako treba nešto ispraviti, mi smo spremni za saradnju....Popravićemo sve što eventualno nije dobro i kvalitetno urađeno do sada, ali ja zaista ne vidim nikakav problem", naglasio je Babić.
On kaže da je Zakon o zdravstvenoj zaštiti trudnica, porodilja i dece do 18 godina, najbolji u istoriji i da on nudi potpunu socijalnu sigurnost najvulnerabilnijim kategorijama koje nemaju overenu zdravstvenu knjižicu.
Babić je podsetio da ovakva prava trudnice, porodilje i deca do 18 godina nemaju nigde u Evropi iako njihovi zdravstveni fondovi raspolažu sa mnogo više novca nego srpski RFZO.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru