Na predstavljanju nacionalnog mehanizma ocenjeno je da je Srbija ostvarila značajan napredak u poštovanju ljudskih i manjinskih prava.
''Srbija podnosi redovne izveštaje telima UN i od njih dobija preporuke u cilju daljeg unapređenja poštovanja ljudskih i manjinskih prava. U tom procesu, kao najslabija karika do sada, ocenjena je ona koja se odnosi na praćenje postupanja po dobijenim preporukama. To pitanje do sada u Srbiji nije sistemski uređeno'', rekla je direktorka Kancelarija za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
Prema njenim rečima, zbog toga je razmotrena mogućnost da se jedno takvo telo uspostavi.
''Naš predlog je da to telo bude vladin savet za praćenje i realizaciju preporuka kojim će predsedavati ministar pravde, a predlog je i da članovi budu visoki predstavnici MUP-a, ministarstava prosvete, zdravlja, rada, zapošljavanja i socijalne politike, spoljnih poslova, kao i kancelarija za evrointegracije i ljudska i manjinska prava", rekla je Paunović.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport rekao je da mu je drago što vlada obeležava Dan ljudskih prava formiranjem nacionalnog mehanizma za praćenje i sprovođenja preporuka.
''Srbija je posvećena unapređenju sloboda i prava, a mehanizam ima veliku ulogu i biće od velike pomoći da se naglase preporuke UN'', rekao je Devenport.
Povodom međunarodnog dana ljudskih prava, Zaštitnik građana Saša Janković predao je predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću izveštaj koji prati sprovođenje Strategije za unapređenje položaja Roma.
Oni su poručili da je položaj Roma još uvek težak i da je potrebno raditi na unapređenju njihovog ekonomskog položaja i zapošljavanju.
I dok je Janković ocenio da ima pomaka kada je reč o položaju Roma u odnosu na period 2009. godine kada je doneta Strategija i u prilog tome naveo da su Romi dobili mogućnost da koriste zdrastveno osiguranje, da budu uključeni u sistem obrazovanja, ali da je Srbija daleko od toga, da je ispunila svrhu donošenja Strategije, Stefanović je naveo da je važno da se radi na rešavanju problema prosjačenja dodajući da je moguće da u toj oblasti dođe do izmene zakona.
Stefanović, koji je i predsednik Odbora za prava deteta parlamenta, je ukazao da je važno da se posebna pažnja posveti pravima dece, koja su budućnost Srbije, jer su njihova prava neretko ugrožena.
Da ima pomaka u položaju Roma, ali i da je potrebno još raditi na njihovom uključivanju u društvo i zapošljavanju, smatra i predsednik Romske partije i poslanik u Skupštini Srbije Srđan Šain,
Šain je u parlamentu rekao da Romi moraju biti uključeni u proces integracija te populacije u društvo, a neophodno je, kako smatra, napraviti i bazu podataka kako bi se jasno mogla videti slika njihovog položaja.
Nacionalni savet romske nacionalne manjine izrazio je "duboko uverenje da se stanje ljudskih prava može poboljšati samo ako se iskorene predrasude i stereotipi o Romima".
Povodom Dana ljudskih prava predsednik koalicije izbeglih Miodrag Linta ukazao je na nerešene probleme izbeglih i raseljenih Srba iz Hrvatske, a zaštitnik građana da se nedovoljno posvećuje pažnja tim ljudima.
Janković je rekao da će u narednoj godini pitanje ljudskih prava, izbeglih i raseljenih iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i sa Kosova i Metohije otvoriti u dijalogu sa Vladom Srbije, kao jednu od ključnih tema.
Dan ljudskih prava odabran je i za početak rada Zaštitnika prava osiguranika, kojima će svaki pacijent moći da se požali ukoliko ima poteškoća u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu.
Sa pilot projektom počelo se u Beogradu gde će 22 zaštitnika osiguranika pokrivati 42 zdravstvene ustanove.
"Protiv korupcije i obmana u zdravstvu se moramo boriti na svakom koraku. Počeli smo od glave, od Kliničkog centra Srbije i ovde se otvara prva kancelarija. Građani od danas imaju priliku da se obrate konkretnoj osobi koja će im pružiti svu neophodnu pomoć u ostvarivanju zdravstvene zaštite", rekao je direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje prof. Momčilo Babić.
I predstavnici Centra za ljudska prava i Kazneno-popravnog zavoda u Nišu obeležili su Dan ljudskih prava tako što su zasadili u krugu zatvora Drvo života koje simbolizuje novu etapu u komunikaciji i saradnji nevladinog sektora i jedne zavodske ustanove u Srbiji.
Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava predstavnici vlasti i regulatornih tela uputili su čestitke građanima, a političke stranke su u saopštenjima ocenile stanje ljudskih i manjinskih prava u Srbiji.
Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković čestitao je građanima Srbije Međunarodni dan ljudskih prava, ukazujući na to da je jedan od osnovnih prioriteta Ministarstva stvaranje efikasnog mehanizma za ostvarivanje i poštovanje ljudskih prava u svim segmentima društva.
I ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić pridružio se čestitkama ukazujući da, iako je Srbija na pravom putu da postane moderno evropsko društvo, nikada ne smemo sebi da dozvolimo luksuz da budemo potpuno zadovoljni stepenom zaštite ljudskih i manjinskih prava.
Čestitke je uputila i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić koja je ocenila da se uprkos činjenici da je Srbija poslednjih godina učinila značajan iskorak, ljudska prava još svakodnevno krše, a da su pripadnici manjinskih zajednica izloženi različitim oblicima diskriminacije.
Ujedinjene nacije su 10. decembra 1948. usvojile Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, u kojoj je istaknuto da su ta prava univerzalna i da ne zavise od nacionalne, državne, ideološke, socijalne i kulturne pripadnosti.
Tim dokumentom se štite građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čoveka - od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje.
Usvajanje Deklaracije predstavljalo je krupan napredak u tom trenutku, a tom prilikom ostale su uzdržane zemlje sovjetskog bloka, Saudijska Arabija i Južnoafrička Republika.
UN su 1966. donele dva sporazuma, kojima su razrađene slobode i prava proklamovana Deklaracijom o ljudskim pravima, a dokumente je prihvatilo 130 zemalja.
U okviru Saveta Evrope 1950. doneta je Konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda koja, pored osnovnih prava, ustanovljava i mehanizme zaštite i nadzora nad njihovim ostvarivanjem.
U Beogradu se održava konferencija "Uspostavljanje nacionalnog mehanizma za praćenje sprovođenja preporuka tela UN za ljudska prava", na kojoj govore ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić, stalna koordinatorka UN u Srbiji Irena Vojčakova Solorano, ambasador EU u Srbiji Majkl Devenport i direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
Zaštitnik građana Saša Janković predao je danas predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću izveštaj koji prati sprovođenje Strategije za unapređenje položaja Roma, a tom prilikom je poručeno da je položaj te populacije još uvek težak i da je potrebno raditi na unapređenju njihovog ekonomskog položaja i zapošljavanju.
Ombudsman Janković je na zajedničkoj konferenciji za novinare u Skupštini Srbije ocenio da ima pomaka kada je reč o položaju Roma u odnosu na period 2009. godine kada je doneta Strategija i u prilog tome naveo da su Romi dobili mogućnost da koriste zdrastveno osiguranje, da budu uključeni u sistem obrazovanja, ali da je Srbija daleko od toga, da je ispunila svrhu donošenja Strategije.
On je ukazao da je najmanje napretka upravo u zapošljavanju romske populacije. Janković je istakao i da je moguće mnogo uraditi bez angažovanih dodatnih sredstava.
Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović, takođe je ukazao da je položaj Roma danas težak, pre svega romske dece i da je važno da se radi na rešavanju problema prosjačenja romske dece, kao i da je moguće da u toj oblasti dođe do izmene zakona. On je istakao da se prema toj deci treba odnositi kao prema žrtvama, a ne kao prekršiocima zakona.
"Pomak je načinjen, ali ima dosta prostora da se unapredi njihov ekonomski položaj, vidljivost i integracija u društvu", poručio je Stefanović.
Stefanović, koji je i predsednik Odbora za prava deteta parlamenta, povodom međunarodnog Dana ljudskih prava ukazao je da je važno da se posebna pažnja posveti pravima dece, koja su budućnost Srbije, jer su njihova prava neretko ugrožena.
Predsednik Odbora za ljudska prava parlamenta Meho Omerović, rekao je, da su Romi najugroženija kategorija stanovništva, a da je izveštaj zaštitnika građana rendgenski snimak stanja i da sadrži konkretne preporuke koje je potrebno sprovesti.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte