Bivši ministar finansija Mlađan Dinkić i ministarka energetike Zorana Mihajlović vode na listi najvećih svađalica za proteklu godinu, piše "Blic".

Dinkić se najviše "okomio" na svog naslednika, ministra finansija Sašu Radulovića. Pričao je da se protiv Radulovića vode dva postupka pred disciplinskim većem Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, kao i da je po jednom postupku kažnjen sa 100.000 dinara i javnom opomenom. Radulović je odgovorio da Dinkić lažira podatke o broju radnih mesta otvorenih preko Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza, kao i da nije kontrolisao kako strani investitori troše novac od subvencija.

Dinkić je udario i na predsednika države, kada je krajem novembra tvrdio da su saradnici Tomislava Nikolića vršili pritisak da se potpiše štetan ugovor o prodaji "Vršačkih vinograda" kineskoj firmi "Guan Nan". Iz Nikolićevog kabineta uzvratili su da je pritisak vršen iz kabineta Dinkića, koji treba da bude predmet istrage.

Svađa između Dinkića i premijera Srbije Ivice Dačića kulminirala je nakon rekonstrukcije Vlade, kada je lider URS izjavio da su socijalisti kreatori afera "Mobtel", "Nacionalna štedionica" i "kiparski novac", jer žele da sakriju odgovornost. Dinkićeva reakcija je usledila posle Dačićeve izjave da je lider URS pod istragom zbog sumnjive prodaje "Mobtela" i da ga ništa ne može zaštititi. Dinkić se osvrnuo i na Dačićevu opasku da je pijavica na Vučićevim leđima, rekavši da je očito reč o autoprojekciji.

Ministarka Zorana Mihajlović ne zaostaje mnogo u svađalačkom tonu za Dinkićem i nije imala problema da u prošloj godini javno prozove bilo koga ko je, prema njenom mišljenju, loše radio. Od početka godine ponavlja da Vlada neodložno mora da reši problem u poslovanju "Srbijagasa", a meta je direktor ovog preduzeća Dušan Bajatović. Zbog toga joj često postavljaju pitanje da li ruši energetski sporazum sa Rusijom i koči Južni tok. Bajatović nije krio da se ne slaže sa ministarkom po pitanju načina restrukturiranja "Srbijagasa", ali i da lični i privatni nesporazum njih dvoje ne postoji.

Nesuglasice su se javile i u odnosu ministarke i predsednika Nikolića. Sve je počelo kada Mihajlovićeva nije dobila poziv za otvaranje Južnog toka koji je bio u organizaciji Predsedništva, što je kasnije ispravljeno. Kada je savetnik predsednika Oliver Antić podneo ostavku na sve funkcije u SNS, Mihajlovićeva je smatrala da on treba da se povuče i sa savetničke funkcije, dok se predsedniku nije svidelo što se u izbor njegovih najbližih saradnika mešaju ljudi iz stranke.

U 2013. godini lider SNS Aleksandar Vučić i predsednik DS Dragan Đilas svašta su jedan drugom zamerali i prigovarali. Lider demokrata izjavio je da je u Srbiji u toku uvođenje diktature i velike moći i vlasti jednog čoveka, kao i da istrage treba da vode policija i tužilaštvo, a ne prvi potpredsednik Vlade.

Vicepremijer je na to odgovorio: "Pominjete diskove, banane i ne znam šta sve ne, da ne naljutite Ivicu Dačića da vas ostavi da pljačkate Beograd. Ali moram da vam kažem da će i to biti istraženo. Biće istraženo sve i o Vučiću i o Dačiću, ali i sve o jednom od najbogatijih tajkuna u ovoj zemlji, njegovom visočanstvu Draganu Đilasu", rekao je Vučić.

Neposredno pred smenu vlasti u Beogradu iskrilo je između predsednika SPS Ivice Dačića i predsednika DS Dragana Đilasa. Demokrate su tvrdile da je reč o nedemokratskoj promeni vlasti, dok je Dačić istakao da nije normalno da socijalisti u Beogradu slušaju tirade Dragana Đilasa protiv njega, da lider DS hvali druge partije i da misli da je sve to harmonično.

"To je protivprirodni blud i u tome mi ne možemo da učestvujemo", naveo je premijer Dačić.

Đilas je izjavio da je DS premijera naučila šta je Evropa, a ovaj mu nije ostao dužan: "Vidim koliko u DS znaju o Evropi, ali ne vidim da neko u Evropi žali što oni više nisu na vlasti", podseća "Blic".