• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Užice: Proglašena vanredna situacija zbog vode

Izvor Tanjug

U Uđžicu proglašena vanredna situacija zbog vode. Voda iz vodovoda će biti dodatno analizirana u Federalnom birou za kontrolu životne sredine i vodosnabdevanja Nemačke, referentnoj laboratoriji Svetske zdravstvene organizacije.

Na predlog Štaba za vanredne situacije gradonačelnik Užica Saša Milošević doneo je odluku o proglašenju vanredne situacije na delu teritorije grada koji se snabdeva vodom sa akumulacije Vrutci, zbog opasnosti po sistem vodosnabdevanja grada Užica.

U saopštenju Štaba za vanredne situacijese navodi se da je grad Užice, od zabrane korišćenja vode za piće i pripremanje hrane 26.decembra do sada, preduzeo hitne mere za snabdevanje prioritetnih korisnika: Opšte bolnice, Doma zdravlja, Predškolske ustanove, Doma za stare i drugih, kao i mere za uspostavljanje urednog snabdevanja građana pijaćom vodom iz cisterni.

Užički Vodovod je u proteklom periodu preduzimao mere na osposobljavanju alternativnih izvora, kao  gradskog vodovoda hemijskim tretmanom na postrojenju.

U saopštenju Štaba za vanredne situacije navodi se i da je u cilju uspostavljanja redovnog snabdevanja i sprečavanja nastanka težih posledica po sistem vodosnabdevanja potrebno preduzeti hitne mere na sanaciji postojećeg gradskog vodovoda u delu postrojenja i obezbeđivanja alternativnih izvora snabdevanja, kao i na sanaciji jezera Vrutci.

Sprovođenje tih mera, konstatuje Štab, podrazumeva i mere koje su u isključivoj nadležnosti republičkih organa, pa je neophodno njihovo organizovano i neposredno uključivanje u nastalu situaciju.

"Pri oceni hitnosti donošenja odluke o proglašenju vanredne situacije posebno se imalo u vidu i očekivano nastupanje perioda niskih temperatura i snežnih padavina, koje mogu da otežaju snabdevanje pijaćom vodom iz stacionarnih i pokretnih cisterni", navodi se u saopštenju.

Gradski štab za vanredne situacije uputio je poziv Užičanima da prate informacije o situaciji sa vodosnabdevanjem i poštuju preventivne mere u cilju zaštite zdravlja.

Ranije danas državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Vladimir Đukić posle sastanka u Zavodu za javno zdravlje u Užicu rekao je na će Vlada i Ministarstvo učiniti sve da građani Užica dobiju kvalitetnu i ispravnu vodu za piće kroz uključivanje alternativnih izvorišta pijaće vode.

Đukić je najavio da će voda iz užičkog vodovoda biti dodatno analizirana u Nemaćkoj.

"Danas se četiri litra zaleđene vode iz užičkog vodovoda šalje na analizu u Nemačku. Rezultati će pokazati koliko ima algi, bakterija i  toksina u užičkoj vodi, kao i šta Užičani mogu da očekuju u narednom periodu", istakao je Đukić posle sastanka kome su prisustvovali i pomoćnik ministarke zdravlja Darko Laketić i direktor Instituta za javno zdravlje "Batut" Dragan Ilić.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo zdravlja je odlučilo da ojača kapacitet užičkog Zavoda za javno zdravlje kompetentnim ekspertskim savetima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Đukić je naglasio i da će Vlada Republike Srbije uraditi sve da se utvrdi odgovornost svih institucija i inspekcija koji su odgovorni za taloženje algi u jezeru Vrutci sa čije akumulacije se Užice snabdeva vodom za piće.

Direktor Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", Dragan Ilić, istakao je da u dosadašnjem uzorkovanju vode iz užičkog vodovoda nije bilo toksina u vrednostima iznad dozvoljene granice, ali da je voda zabranjena za piće zbog prisustva algi.

Voda iz gradskog vodovoda može se bezbedno koristiti kao tehnička voda za kupanje, pranje zuba i ostale sanitarne potrebe, rekao je Ilić.

Ilić je naglasio i da je mikrocistin LR najviše toksičan od svih koje luče ove vrste algi.

"U Nemačkoj će se raditi analiza i za ostale toksine za koje ne očekujem da će biti prisutni", kaže Ilić.

Direktor "Batuta" je istakao da je zdravstveni sistem reagovao odmah čim je dobijena informacija da se nešto dešava sa kvalitetom vode u Užicu i da u kontinuitetu prati situaciju i radi analize.

"Bez obzira na praznike 'Batut' će redovno analizirati vodu iz Užica, koja se i dalje tretira hlor-dioksidom. Ipak, za trajno rešavanje problema neophodna je sanacija jezera Vrutci i pojačan nadzor vodozaštite u zoni akumulacije", zaključio je Ilić.

U Užicu je od 26.decembra na snazi zabrana korišćenja vode iz gradskog vodovoda za piće i spremanje hrane.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nada

pozdrav za sve institucije koje su nas dovele do vanrednog stanja.neka ih vlada pita zasto na drugim jezerima nema algi,i tamo ima i ribara i kupaca i stala.neka im vlada postavi pitanje sto sedam meseci ide tri puta veci odtok nego dotok.zasto je jezero pretvoreno u baru.

special image