Tek posle dva meseca, do prosvetne inspekcije stigao slučaj maturanata gimnazije "Žarko Zrenjanin" u Vrbasu, koji su profesoru salutirali nacističkim pozdravom.

Prema pravilu, nedolično ponašanje učenika krije se u školama, sve dok se ne pojavi, recimo, na YouTubu, ili u medijima, navodi RTS. Tako je pre nekoliko nedelja bilo i sa čačanskim gimnazijalcima.

Podsticanje nacizma, nedolično, opasno ponašanje - tako se u javnosti opisuje snimak sa YouTuba, na kome gimnazijalci u prisustvu profesora nemačkog jezika, salutiraju uz nacistički pozdrav.

S druge strane, profesor kaže da je po sredi dečija igra, koju je prekinuo kada su šale postale neumesne.

"Problematični su komentari na YouTubu gde se tvrdi da sam ja izgovarao "hajl", ili nešto slično - što nisam. Snimak to i pokazuje", kaže profesor nemačkog jezika Atila Kemiveš.

V.d. direktora gimnazije Ljiljana Kovačević smatra da je u pitanju nesmotreni gest učenika koji nisu razmišljali da li će snimkom napraviti štetu i sebi i profesoru i gimnaziji.

Nesmotren gest ili disciplinski prekršaj, to tek treba da odluči prosvetna inspekcija. A koliko dugo nedolično ponašanje treba da sedi u đačkim klupama, dok ne izađe na videlo?

Dejan Nedić, predsednik Društva direktora škola Srbije smatra da postoje direktori koji stavljaju takve stvari pod tepih, iako nemaju pravo na to, jer kako kaže, uvek je bolje sprečiti nego lečiti.

"Danas je puno nasilja u školama i čim se pojavi neko nasilje, ako se odmah reaguje seče se u korenu ", ističe Nedić.

Zakon je jasan. Škole moraju da u roku od 24 časa, nadležnoj školskoj upravi prijave svaku vrstu nasilja, govor mržnje ili diskriminaciju.

"Direktori, nastavnici odnosno svi u školi su u obavezi da kada prepoznaju nasilje ili sumnjaju na nasilje to prijave odnosno da se izvrši provera", kaže Rada Karanac iz Školske uprave za moravički okrug.

Na pismenom zadatku sa temom - preduzimanje mera po zakonu, neretko padaju sami direktori. Biraju ćutanje- zarad ugleda škole. Koja mu onda ocena sleduje?

Načelnik prosvetne inspekcije Velimir Tmušić kaže da će inspekcija da utvrdi da li je direktor imao saznanja pre nego što je to došlo do nas. Ako se utvrdi da je neko stvarno napravio prekršaj iz oblasti zabrana, nasilja , zapostavljanja, zanemarivanja, to su najteži prekršaji za koje može, između ostalog čak i da se izgubi licenca za rad.

Ne ćute samo profesori i direktori već često roditelji i đaci. Stručnjaci upozoravaju - zatvaranje očiju pred problemom - stvara još veće probleme, navodi RTS.