Elena Krsmanović iz Astre rekla je da su skoro sve žrtve srpski državljani i da su iskorišćavane na teritoriji Srbije.

Prema podacima Astre, u 17 odsto slučajeva žrtve su identifikovane pre nego što je njihovo iskorišćavanje počelo, dok se u ostalim slučajevima radilo o seksualnoj eksploataciji (41 odsto), radnoj
eksploataciji (29 odsto), prinudi na prosjačenje (14 odsto), prinudnom braku (13 odsto) i prinudi na vršenje krivičnih dela (tri odsto).

U tri slučaja žrtve su eksploatisane višestruko, kombinacijom različitih vidova iskorišćavanja.

Elena Krsmanović kazala je da je u odnosu na 2012. godinu broj žrtava porastao za 16 odsto, a da su otkrivene žrtve, osim u Srbiji, iskorišćavane u Belorusiji, Italiji, Francuskoj, Austriji, Švajcarskoj i Hrvatskoj.

"Pored toga, preko Astra SOS telefona identifikovan je veliki broj radnika iz Srbije koji su bili eksploatisani u Rusiji, na gradilištima u Sočiju", rekla je Elena Krsmanović.

Podaci policije dostupni Astri pokazuju, međutim, drugačiju statistiku za 2013. godinu.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, identifikovano je 45 žrtava, otkriveno je 68 krivičnih dela i 68 izvršilaca, a podneto je ukupno 30 krivičnih prijava.

Elena Krsmanović je ocenila da je i dalje najveći izazov za aktere posvećene borbi protiv trgovine ljudima uspešna identifikacija, adekvatno procesuiranje slučajeva i pružanje sveobuhvatne pomoći žrtvama.

"Samo mali broj slučajeva dobije svoj epilog na sudu, a trgovina ljudima se vrlo često ne prepozna ili se prekvalifikuje u neko drugo krivično delo, poput posredovanja u prostituciji", kazala je Elena
Krsmanović.

Analiza sudskih presuda od 2005. do 2010. godine koju je uradila Astra, pokazala je da je prosečna zatvorska kazna za trgovca ljudima svega 22 meseca zatvora, što je ispod zakonskog minimuma.

Elena Krsmanović je naglasila da je neophodno pratiti nove trendove i oblike trgovine ljudima, kako bi se pronašli efikasniji načini kažnjavanja.

"Primera radi, iako je broj žrtava radne eksploatacije u porastu, ovi slučajevi retko završe na sudu, a poznato nam je da je doneta samo jedna presuda za ovaj oblik eksploatacije i to oslobađajuća", kazala je Krsmanovićeva.

Ona je ocenila da je prioritet unapređivanje položaja žrtava trgovine ljudima i ostvarivanje njihovih prava, jer u tome u poslednjih nekoliko godina nije postignut veliki napredak.

Poslednji slučaj trgovine ljudima otkriven je juče, kada su na tlu Šapca i Beograda uhapšene četiri osobe koje su osumnjičene da su jednu devojku vrbovali za prostituciju.

Devojka je pronađena u jednom stanu u Šabcu, a plan je bio da se prebaci u Solun gde bi bila predata podvodačima u Grčkoj.