Kurak je osumnjičen za učešće u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije.

Sudija za prethodni postupak tog suda doneo je takođe rešenje kojim je Kuraku određen pritvor, saopštio je taj sud.

Rešenje o određivanju pritvora i naredba o poternici dostavljaju se Ministarstvu unutrašnjih poslova, navodi se u saopštenju.

Ukoliko MUP utvrdi da se Kurak nalazi van teritorije Srbije ono će uz saglasnost suda interpol dostaviti njegove podatke.

Poternicu raspisuje Interpol.

Kuraku je pritvor određen zbog opasnosti od bekstva, zatim okolnosti koje ukazuju da će ometati postupak uticanjem na svedoke i zbog visine zaprećene kazne za krivično delo za koje se tereti a koja je preko deset godina.

Razlog za pritvor je i način izvršenja i težina posledice krivičnog dela koji su doveli do uznemirenja javnosti a koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje ovog krivičnog postupka.

Mediji prenose da Kurak poslednjih godina živi i radi u Tanzaniji.

Specijalni sud u Beogradu je prošle sedmice odredio pritvor do 30 dana dvojici bivših pripadnika Državne bezbednosti Milanu Radonjiću i Ratku Romiću osumnjičenima za učešće u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije.

Četvrti osumnjičeni za to ubistvo bivši šef DB-a Radomir Marković se nalazi na odsluženju kazne od 40 godna u zatvoru u Požarevcu.

Romić i Radonjić su uhapšeni 14. jnuara.

Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999, u jeku NATO bombardovanja SR Jugoslavije.

NIN: Radonjić iz JUL-a koordinirao akciju Ćuran

U iskazima radnika Državne bezbednosti povodom ubistva novinara Slavka Ćuruvije, datih istražnim organima 2001. godine, kako piše NIN, potvrđeno je da je tadašnji načelnik Beogradskog centra DB Milan Radonjić, na dan ubistva bio u ratnom sedištu DB, izmeštenom u centralu JUL-a.

Operativci DB svedočili su i da je neposredno posle ubistva u centrali DB u rukovodstvu primećena "neuobičajena nervoza i usplahirenost", kao i da su tada dobili nalog da ne pričaju o "ovom poslu", navodi NIN, koji je imao uvid u dokument sa iskazima radnika DB.

NIN je u informaciji dostavljenoj medijima naveo da je u novom izdanju objavio samo deo iskaza, kako ne bi ugrozio istragu i bezbednost mogućih svedoka egzekucije.

Beogradski nedeljnik navodi da su operativci DB bili oslobođeni čuvanja državne tajne kako bi 2001. svedočili istražnim organima o tajnoj operaciji "Ćuran".

Nin je objavio deo iskaza Zorana Pavića, koga je tadašnji šef DB Radomir Marković postavio za načelnika Devetog odeljenja Beogradskog centra za bezbednost.

"Po izričitom zahtevu načelnika centra Milana Radonjića, ja sam bio u obavezi da ga permanentno izveštavam o kretanju Ćuruvije. Poučen prethodnim negativnim iskustvom o pravcu kretanja, 11. aprila izveštavao sam pomenutog načelnika na svakih 10 minuta. U 17.00 - 17.10 dobijam naređenje od dežurnog načelnika Cvijetina Milinkovića da se prekine pratnja Ćuruvije", naveo je Pavić.

Veliki broj operativaca ispričao je istražnim organima da je u blizini Ćuruvijinog stana u vreme ubistva bio parkiran "folksvagen golf 3", u vlasništvu DB, kao i da su prepoznali na tom mestu kolegu Ratka Romića, radnika Drugog odeljenja DB, koji inače nije bio uključen u tim za praćenje.

Romić je prošle sedmice uhapšen kao jedan od osumnjičen izvršilaca ubistva.
Radnici DB, su prema navodima nedeljnika, svedočili i da su o svakoj promeni kretanja Ćuruvije mobilnim telefonom ili radio stanicom obaveštavali Zorana Pavića.

"Dobili smo nalog o prekidu praćenja. I tom prilikom je došlo do greške", naveli su. Operativci, takozvani "pešaci", prema iskazima, nisu se odmah povukli i neki od njih nastavili su da prate Ćuruviju.