Pomenu su prisustvovali gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, predsednik Skupštine AP Vojvodina Ištvan Pastor, savetnik predsednika Srbije general Milorad Simić, ambasadori Mađarske i Izraela Oskar Nikovic i Jozef Levi, predstavnici SPC i episkopi bački Irinej i jegarski Porfirije, predstavnici jevrejske opštine Novi Sad i jevrejske verske zajednice sa čelu sa rabinom Isakom Asielom, kao i muftija novosadski Muhamed Zilkić.

"Novosađani su se okupili na obali Dunava kako bi obeležili jedan od najtragičnijih dana u istoriji grada", rekao je Vučević, napominjujući da je "u roku od tri dana, od 21. do 23. janura, pre 72 godine Dunav postao večni dom za hiljade mučenika, za koje su okupatori zaključili da se na pogrešan način mole ili se pogrešno zovu".

On je rekao da su talasi reke odneli na hiljade života, ali da ti talasi nisu toliko jaki da "žrtve otrgnu od naših sećanja".

Po Vučevićeviom rečima, način na koji se sećamo nevinih žrtava govori o nama.

"Bilo je vremena kada se racija nije obeležavala na dostojanstven način i siguran sam da se ta vremena nikada više neće ponoviti", kazao je Vučević, ističući da život u zajedništvu na ovim prostorima nema alternativu.

Pomen žrtvama racije služio je episkop bački Irinej sa sveštvenstvom, da bi potom i usledio i jevrejski komemorativni verski obred koji je održao rabin Isak Asiel.

Vence na spomenik "Porodica" položile su delegacije grada Novog Sada, ambasada Mađarske i Izraela i jevrejske opštine Novi Sad, dok je predsednik Skupštine grada Novog Sada Siniša Sević sa broda Rečne ratne flotile venac spustio u Dunav.

Po završetku obeležavanje na Keju žrtava racije venci su položeni i na spomen ploču na novosadskom kupalištu Štrand, na mestu odakle je najveći broj žrtava bačen pod led.

Polaganju venaca na Štrandu prisustvovali su i predstavnici Memorijalnog društva "Racija 1942".

Obeležavanju Novosadske racije pridružio se i Kulturni centar Novog Sada nizom akcija, među kojima je najveću pažnju privuklo današnje polaganje belih kamenčića u centru grada, na kojima su ispisana imena žrtava, a koje simbolično pokazuje da je "naše sećanje čvrsto kao što je čvrst kamen".

Kulturni centar ranije je pozvao građane da učestvuju u akciji ispisivanja imena žrtava na belom kamenju.

Novosadska racija, jedan je od natragičnijih događaja u istoriji Novog Sada, odigrao se od 21. do 23. januara 1942. godine, a stradalo je nekoliko hiljada civila.