• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hočevar: Milanski edikt i dalje deli stručnjake

Izvor Tanjug

Posle uspešne proslave 1700. godišnjice Milanskog edikta, Beogradska nadbiskupija sa saradnicima priprema monografiju.

Monografija se priprema  s ciljem da ponovo sagleda taj dokument i njegov istorijski kontekst o kome i danas postoje različiti pogledi među stručnjacima sa različitih područja, najavio je danas nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar.

Posle tri godine pripreme i obeležavanja Milanskog edikta 2013. u Nišu, naš cilj je da se ništa od tih događaja ne zaboravi, ali i da se ponovo da istorijski kontekst dobu cara Konstantina, kao i našem u kome smo proslavili jubilej, rekao je on novinarima.

Milanski edikt je zakonski akt kojim je proglašena verska ravnopravnost i prestanak progona hrišćana koji je trajao 300 godina, a doneli su ga carevi Konstantin Veliki, rođen 272. godine u današnjem Nišu, i Licinije.

"Ne želimo da događaj bude nostalgično gledanje u prošlost već da ga aktualizujemo", rekao je Hočevar i dodao da, "zbog odgovornosti za budućnost, treba napraviti analizu šta je nedostajalo proslavi i šta je još trebalo učiniti, da bi da se uspešno realizovao sledeći jubilej".

Nadbiskup Hočevar je rekao da je današnji susret s novinarima organizovan na Dan medija, koji Katolička crkva obeležava u slavu Svetog Franje Saleškog. Ovaj svetac je proglašen za zaštitnika novinara i pisaca, a uz to je bio i "delatnik na ekumenskom području".

"Naša crkva je proklamovala da je cilj medija zajedništvo, da bi društvo bilo što više u sinergiji i napredovalo", rekao je Hočevar.

Na pitanje kakav je stav nadbiskupije povodom početka Prvog svetskog rata, on je odgovorio da stogodišnjica njegovog izbijanja, koja će biti obeležena 2014, treba da bude prilika da se "svestrano proučava istorija da bismo došli do što integralnije interpretacije tih događaja" i da se crkva uvek zalagala za mir.

Hočevar je podsetio da je današnje sedište Beogradske nadbiskupije, u ulici Svetozara Markovića, u to vreme bila austrougarska ambasada u kojoj su, "nakon događaja u Sarajevu, počeli veliki razgovori kako dalje", ali su se nažalost završili otpočinjanjem rata.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bg

Ekumenizam- u vezi toga bese JovanPavle sazvao u Vatikan sve vere i sekte ukljucujuci i satanisticke na druzenje pod presedavajucim papom? I ne nasedajte ljudi, nisu oni -katolicka- (znaci -vaseljenska-) jer time to zvanje vezuju iskljucivo za sebe, nego rimo-katolicka crkva, jer i Pravoslavna Crkva je Vaseljenska tj. Katolicka. Sacuvaj nas od LUKAVAGO!

Гласаш за Вучића - добијеш Чеду и стикер

Академик и наш најбољи историчар др Драгољуб Живојиновић је питање I светског рата и улоге католичке цркве описао детаљно и архивски документовано у његовом капиталном делу "Ватикан и I светски рат". Далеко је ваша црква од било каквог мира, а нарочито када су Срби у питању.

special image