Roditelji, sredstva informisanja, podižu tenziju toj deci", rekao je Jovanović u emisiji "Kažiprst" na B92 i istakao da su škole u obavezi da do kraja februara započnu pripreme za malu maturu, ali da mogu to da učine i ranije.

Komentarišući činjenicu da roditelji neke dece plaćaju pripremu i dodatne časove po nekoliko desetina hiljada dinara i na rate, Jovanović je apelovao da to ne čine. "Obišao sam mnogo škola, đaka koji ne plaćaju pripremu. Moraju nastavnici i roditelji da vide zbog čega da se plaćaju dodatni časovi", rekao je Jovanović.

On je naveo da deca u unutrašnjosti Srbije ne plaćaju pripreme, iako tamošnji đaci, kako navodi, nisu manje obrazovani. "Možda je pristup deci u glavnom gradu drugačiji, možda smo osetljiviji na ovdašnju decu ili očekujemo više", rekao je ministar prosvete, navodeći da je sinoć imao prilike da razgovara sa nekoliko dečaka koji idu u osmi razred, kojima je sam prišao i koji su mu rekli da zadaci za malu maturu nisu mnogo teški.

On je ponovio da je završni ispit uveden još 2003. godine i da se ove godine prvi put uvodi i treći, kombinovani test.

"Uloga završnog ispita je evaluaciju znanja učenika i rada škola", rekao je on i podsetio da na maloj maturi niko neće pasti, ali će sa većim brojem bodova lakše upisati željenu školu.

On smatra i da to nije dodatno opterećivanje đaka, a upitan da i sam odgovori na jedno pitanje sa testa za malu maturu, na primer iz biologije, on je rekao da će odgovoriti, ali je dao pogrešan odgovor, trekavši potom da je namerno pogrešno odgovorio.

Komentarišući što danas počinje suđenje za prošlogodišnju krađu testova iz štamparije, Jovanović je naveo da je to pretilo da uruši čitav sistem koji je počeo 2003. kada je država preuzela ovu obavezu.

Ovoga puta, kako je rekao, svi ćemo podeliti odgovornost, od ministra, do direktora škole i nastavnika, koja se, kako je istakao, svodi na gubitak posla za propuste.

Govoreći o "starim" studentima koji su upisali fakultet pre uvođenja bolonjskih pravila studiranja, Jovanović je naveo da je Ministarstvo zatražilo od fakulteta da "prebroji" koliko je takvih studenata i da im olakša završetak studija.

"Nezamislivo je da zbog jednog nastavnika stotine studenata ne može da položi ispit i završi studije", rekao je Jovanović za B92 i istakao da je pripremljen zakon o udžbenicima, ali će morati da sačeka novi saziv parlamenta.