Oni su napustili radna mesta u periodu od 2009. do 2013. godine, prihvativši odgovarajući socijalni program koji su svojevremeno potpisali predstavnici sindikata, države i rukovodioci Zastavinih fabrika i zahtevaju da se taj socijalni program ispoštuje.

U protestu su učestvovali bivši radnici fabrika Zastava automobili, Zastava kamioni, Zastava oružje i drugih preduzeća iz grupe Zastava.

Bivši radnici Zastava kamiona koji su napustli radna mesta u avgustu prošle godine rekli su da nisu primili novčane nadoknade od decembra prošle godine.

Radnici koji su napustili Zastavine fabrike ranije, počev od 2009. godine, naveli su na protestu da im naknade kasne dva meseca.

Na protestu je izraženo nezadovoljstvo zbog kašnjenja isplata jer od tog novčanog iznosa radnici žive, plaćaju doprinose i sve druge troškove za komunalije ili dugovanja prema bankama.

Zatraženo je da se bivšim radnicima obrate odgovorni za realizaciju socijalnog programa i najavljen je nastavak protestnih okupljanja.

Bivši radnici su najavili da će organizovati i svoj sindikat jer im je iz Samostalnog sindikata grada poručeno da oni nisu nadležni za pomoć u rešavanju ovih problem.

U filijli Nacionalne službe za zapošljavanje rečeno je agenciji Beta da na evidenciji ima preko 1.600 bivših radnika Zastavinih fabrika koji po socijalnom programu do pet godina do penzije imaju pravo na mesečnu nadoknadu sve dok ne ispune jedan od uslova za odlazak u penziju.

Njima se isplaćuje od 30.000 do 38.000 dinara mesečno.