To pokazuje da žene nisu dovoljno zastupljene na mestima gde se odlučuje u ekonomiji, ali ni u politici, poručili su danas učesnici Nacionalne konferencije "Žene i ekonomija".

Ministarka energetika Zorana Mihajlović rekla je da je potrebno da žene mnogo više budu zastupljene i u politici i ekonomiji, kao i da je ohrabrujuće da na mnogim listama za izbore 16. marta ima više žena, jer je, i pored zakonske obaveze to na prošlim izborima bilo "tesno".

Ona je ukazala da žena ima najmanje gde se odlučuje i istakla da ako su spremne da rade onda su spremne i da donose odluke.

Mihajlović je navela da je tako u Elektroprivredi Srbije prvi put jedna žena direktor termoelektrane "Morava", a u Rudarsko topioničkom basenu Bor žena je na čelu rudnika "Majdanpek".

"Ali to nije dovoljno, potrebno je uključivanje više žena u ekonomski život", rekla je Mihajlović i tome u prilog navela da je jedno istraživanje pokazalo da kompanije u kojima su žene na rukovodećim pozicijama ulažući upola manje ostvarile su 20 odsto veći profit.

Budući da se sutra navršava 103 godine početka borbe žena za prava, što je važan datum, Mihajlović je naglasila da se pravima žena i njihovim većim angažovanjem ne treba baviti samo tog dana, već i tokom cele godine.

Ona je podsetila i na reči Margaret Tačer da "ako hoćete da se o nečemu dogovorite, pitajte muškarca, a ako hoćete da nešto bude urađeno pitajte ženu".

I državna sekretarka Ministarstva rada Brankica Janković ukazala je da postoji niz prepreka sa kojima se žene susreću i da su najveći problemi nezaposlenost, opšte siromaštvo, neusklađenost obrazovnog sistema i tržišta rada i nasilje nad ženama.

Ona je rekla i da zakonske promene zahtevaju i političku volju, ali i promenu kulture, što, ukazala je, "ide malo teže".

"Uslovi su na tržištu rada nejednaki, žene su plaćene manje za iste poslove u odnosu na muškarce. Inspekcija rada na terenu suzbija te pojave, ali treba dostići kulturni nivo svesti o tome da je to zabranjeno", navela je Janković.

Takođe, žene se neretko susreću i sa problemom da se zbog materinstva stavljaju u nepovoljni položaj, a za to nema ralzoga, jer je naknada za njih za taj period na republickcom budžetu.
Vršilac dužnosti stalnog kordinatora UN u Srbiji Mišel Sent Lot rekao je da ni u jednoj zemlji ne postoji puna ravnopravnost žena i muškaraca, pa tako ni Srbija nije izuzetak.

Ambasador Švedske Krister Asp rekao je da pristupanje EU nije smao pitanje poštovanja prava i ispunjenje standarda, već i promena društva koja utiče na pojedinca.