Predsednica tog sindikata Ljiljana Kremić izjavila je na konferenciji za novinare da zaposleni ne traže nikakvo povećanje plate, niti dodatna sredstva iz budžeta, već da povod za njihovo oglašavanje predstavlja izveštaj Državne revizorske institucije (DRI) u decembru prošle godine i preporuke da se plate zaposlenih u fondu PIO smanje do 30 odsto.
Kako je navela, predstavnici sindikata u februaru ove godine održali su sastanak sa predstavnicima Ministarstva finansija i DRI, na kome je dogovoreno da se krene u u proceduru izmene Uredbe do donošenja Zakona o platama.
Taj dogovor koji je postignut na sastanku, kako je istakla, nije ispoštovan i sindikat će zato organizovati štrajk upozorenja tokom ovog meseca, navela je ona.
Štrajk upozorenja, kako su naveli predstavnici sindikata planiran je bio za danas, ali je ta odluka prolongirana dok se ne održe izbori, kako ne bi bili zloupotrebljeni u političke svrhe.
Na konferenciji je rečeno da su zaposleni dovedeni u takav položaj zbog različitog tumačenja propisa, odnosno gde se i u koju vrstu službe RF PIO svrstava.
Predstavnici sindikata naveli su da bi u slučaju primene preporuke iz nalaza DRI zaposlenima bila uskraćena isplata regresa i toplog obroka pa bi tako na primer viši stručni saradnik za rešavanje o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja imao zaradu od 30.373 dinara, umesto 44.770 dinara.
Lekar veštak u prvom stepenom postupku imao bi bez toplog obroka i regresa zaradu od 42.678 dinara, umesto 57.077 dinara.
DA LI JE SMANJENJE PO USTAVU
Istovremeno iz Nezavisni sindikat beogradskog Aerodroma "Nikola Tesla" saopštio je danas da je Ustavnom sudu Srbije podneo inicijativu za ocenu ustavnosti zakona kojim su smanjene plate u javnom sektoru.
Zakon o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru je u primeni od 1. januara 2014. godine, a ocenu njegove ustavnosti ranije su zatražili sindikati obrazovanja, policije, zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Tim zakonom je predviđeno umanjenje plata u javnom sektoru većih od 60.000 dinara.
Sindikat Aerodroma "Nikola Tesla" je u dopisu Ustavnom sudu naveo da su "solidarnim porezom" u neravnopravan položaj dovedeni zaposleni u javnom sektoru i preduzećima gde je država vlasnik u odnosu na zaposlene u privatnom sektoru.
Istaknuto je da zakon kojim su umanjene plate u javnom sektoru nije bio rezultat socijalnog dijaloga već državne intervencije.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona