"Naša nauka je vidljiva, a u regionu u ovoj oblasti spadamo u lidere", rekao je Jovanović na skupu posvećenom pregledu ostvarenih naučno-istraživačkih rezultata na projektima tokom ciklusa od 2011. do 2014. godine i istakao da je iz budžeta za nauku u 2014. godini izdvojeno oko 110 miliona evra.
Ministar je ukazao da je motivisanost za nauku oko 12.500 istraživača na 783 interdisciplinarna projekta koje finansira država, u neskladu sa ulaganjima iz budžeta.
"Postoje značajno bolji rezultati od ulaganja", rekao je ministar Jovanović na skupu na Mašinskom fakultetu i istakao da Srbija po broju objavljenih naučnih radova na milion stanovnika spada u razvijene zemlje.
Po tom parametru, među prvih 50 smo u svetu, jer su na primer u 2013. godini naši naučnici imali radove u 5.635 referentnih publikacija, rekao je on.
Od toga je skoro deset posto publikacija ostvareno kroz organizovanu međunarodnu saradnju istraživača iz Srbije sa kolegama iz evropskih i drugih zemalja u svetu.
Ministar je istakao da je Vlada Srbije nedavno usvojila Akcioni plan uz Strategiju naučno-tehnološkog razvoja do 2015. godine i naveo da se iz budžeta finansira veći broj projekata čije je trajanje od šest meseci do jedne godine.
Kroz inovacioni fond se realizuje i finansijska podrška za programe 14 inovacionih kompanija, a istraživači iz Srbije su ostvarili značajne rezultate i u realizaciji Sedmog okvirnog programa EU.
"U poređenju sa ostalim zemljama, Srbija je ostvarila uspešnost od 13,15 odsto, što je vodeći procenat u regionu", rekao je ministar Jovanović i naveo oblasti u kojima smo ostavarili najbolje rezultete: informacione tehnologije, poljoprivreda, biotehnologija, zaštita životne sredine, matematika, medicina, transport i drugo.
Zapaženo je, kako je rekao, naše učešće i u ostalim evropskim programima poput "Eureke", programa bilateralne saradnje i drugih.
Takođe, svoju opredeljenost za punu integraciju u oblasti nauke i istraživanja Srbija demonstrira kroz novi program EU Horizont 2020, najveći izazov, kako je ministar rekao, ne samo za našu nego i za evropsku nauku.
U pitanju je jedna od ključnih inicijativa uz Strategiju Evropa 2020, usmerena ka razvoju globalne konkrentnosti EU, sa ogromnim budžetskim sredstvima, rekao je on i podsetio da je EU budžet za Horizont 2020 77 milijardi evra za narednih sedam godina.
Jovanović je ukazao da je finansijska i institucionalna podrška istraživačkim projektima, inovacijama, transferu znanja i tehnologija kao i njihova primena u praksi kroz partnerstvo sa privredom dugoročno opredeljenje Ministarstva.
SINDIKAT: POTREBNO JE DVOSTRUKO VIŠE
Istovremeno kada je ministar najavio veća ulaganja, javnosti se obraio i Sindikat nauke Srbije i upozorio na mogućnost protesta zbog lošeg stanja u struci.
Sndikat nauke Srbije upozorio je danas da su njihovi članovi ponovo pred protestom i zatražio da im se obezbedi redovna isplata zarada i pokrivanje troškova potrebnih za rad, u skladu sa važećim zakononima.
"Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije ispoštovalo ni jednu tačku dogovora koji je potpisan posle masovnog protesta 'Spasimo nauku' u julu prošle godine", rekla je na konferenciji za novinare predsednica Sindikata nauke Srbije dr Đurđica Jovović.
Ističući da je resorno ministarstvo predlagalo čak i smanjenje izdvajanja za nauku u ovoj godini, ona je navela da je, "samo zahvaljujući razumevanju i dobroj saradnji sa ministarom finansija Lazarom Krstićem, sindikat uspeo da se izbori da nivo finansiranja bude isti kao i 2013. godine".
"Uprkos obećanjima da će isplate biti redovne, zarade stalno kasne i sindikat svaki mesec mora bukvalno da ih prosi, pri čemu resorno ministarstvo nikad nije pokušalo da se izvini ili objasni zašto se dogovori ne poštuju", rekla je Jovović i dodala da je još već problem obezbeđivanje sredstava za materijalne i režijske troškove u istraživačkim institutima.
Ona je navela da Srbija ima oko 13.000 istraživača, od kojih je 4.500 u institutima. Oni su plaćeni samo za projekte i često rade bez osnovne opreme i materijala, snalazeći se pomoću štapa i kanapa.
"Sindikat nauke traži od buduće vlade da suštinski promeni odnos prema nauci i istraživacima, pre svega da razmotri mogućnost formiranja posebnog ministarstva za nauku", izjavio je predstavnik Republičkog odbora Sindikata nauke dr Dragan Markušev.
"Ulaganja u nauku bi do kraja 2015. trebalo povećati na jedan odsto bruto domaćeg proizvoda" (BDP) , rekao je on, podsećajući da sredstva potrošena za te namene u 2013. nisu dostigla ni 0,3 odsto, ako se računaju i izdvajanja iz republičkog budžeta i kreditna linija koja je za njih namenski otvorena 2011.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte