• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od 1. septembra sud u zgradi Aeroinžinjeringa

Izvor Tanjug

Građansko odeljenje Prvog osnovnog suda u Beogradu od 1. septembra će se nalaziti na novoj adresi, u zgradi nekadašnjeg Aeroinžinjeringa na Novom Beogradu.

Radovi na rekonstrukciji i adaptaciji ove zgrade danas su i zvanično počeli a na kraju njihovom završetku će zgrada imati 102 parnične sudnice u kojima će raditi 102 sudija, najavio je ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković koji je dodao da je upravo nedostatak adekvatnog prostora u Beogradu bio jedan od glavnih uzroka neefikasnosti u radu srpskog pravosudnog sistema.

"Ovde će uslove za rad imati i sudije i pomoćnici, ali i svi državni službenici zaposleni u službama suda na najvišem mogućem nivou", rekao je Selaković.

Ministar je poručio i da ne možemo očekivati da nam država bude uređenija i pristojnija, ako nam i sudovi nisu takvi.

"Stanje u srpskim pravosudnim organima, kako sudovima tako i u javnim tužilaštvima kada je u pitanju infrastruktura, nije na zavidnom nivou, a negde je ono čak i zabrinjavajuće", istakao je Selaković.

Najalarmantnije, prema njegovim rečima, možda je u stanje u Beogradu, i poručio da baš zato radovi na novoj pravosudnoj infrastukturi kreću upravo u glavnom gradu Srbije.

Osim 102 sudija, u novoj zgradi će raditi i 568 članova pratećeg osoblja - sudijski  pomoćnici, zapisničari, upisničari,...

"Ovo je zgrada koja će imati i najbolje opremljen prostor arhive suda od svih naših pravosudnih objekata u Beogradu i celoj Srbiji, a u njoj će raditi oko 670 ljudi", kazao je Selaković i dodao da će jedan od prioritet rada nadležnog ministarstva u narednom periodu biti i mnogo bolji standard zaposlenih u sudovima.

Inače, zgrada nekadašnjeg Aeroinžinjeringa kupljena je tokom stečaja i data je na korišćenje Ministarstvu pravde, odnosno Prvom osnovnom sudu u Beogradu.

Ukupna investicija u kupovinu i adaptaciju ovog objekta iznosi 13 miliona evra.

Zgrada je kupljena za 820 miliona dinara, nešto više od 345 miliona iznosi vrednost radova koji će biti izvedeni u narednih 90 dana, a ostatak sredstava biće utrošen i na nadzor izvršenih radova i opremanje samog objekta.

Selaković je govorići o pravosudnoj infrastrukturi rekao i da očekuje da će iseljenjem zgrade suda u Ustaničkoj ulici biti stvoren preduslov da se realizuje ono što je već započeto sa partnerima iz USAID i da dođe i do adaptacije zgrade nekadašnjeg Petog opštinskog suda u koji će biti smešten Prekršajni sud u Beogradu.

Trenutno je, podsetio je ministar, taj sud smešten na 14 različitih lokacija.

"Time će se poboljšati efikasnost u radu ovog novog suda za rad našeg paravosudnog sistema... Velikim zalaganjem tada ministra odbrane, potpredsednika Vlade Aleksandara Vučića Ministarstvo odbrane nam je ustupilo zgradu nekadašnjeg Vojnotehničkog instituta u Katanićevoj ulici, a u koju će biti smešteni Drugi osnovni sud i Drugo osnovno javno tužilaštvo, Apelaciono tužilaštvo u Beogradu, Državno veće tužilaca i Republičko javno tužilaštvo", poručio je Selaković.

Na ove tri lokacije (zgrada Aeroinžinjeringa, zgrade u Katanićevoj i Ustaničkoj), podvukao je, u dobroj meri postojeći problemi u funkcionisanju pravosudne infrastruktutre u Beogradu biće rešeni.

Kruna rešavanja tih problema biće potpuna rekonstrukcija Palate pravde, dodao je ministar.

U ovoj godini, prema njegovim rečima, zgradu će dobiti i Apelacioni sud u Kragujevcu, kao i da će se raditi na renoviranju i adaptaciji zgrada sudova i tužilastsva i u Kraljevu, Šapcu, Lazarevcu, Raškoj i Novom Pazaru.

"Ostaje nam rešavanje pitanja Apelacionog suda i Apelacionog tužilaštva, odnosno njihovog smeštaja u Novom Sadu, kao i pitanje smeštaja kako Osnovnog, tako i Višeg javnog tužilaštva u Somboru", zaključio je Selaković.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image