Reč je o projektu koji je trebalo da se realizuje na Vojnomedicinskoj akademiji, a kojim je predviđeno testiranje nad psima koji više ne mogu da obavljaju zadatke u jedinicama Vojske Srbije.

Početkom godine Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) obratila se Vojnomedicinskoj akademiji sa molbom za saradnju u vezi sa realizacijom projekta "Regenerativni potencijal nanokristala hidroksiapatita i njegovog konjugata sa vitaminom D u terapiji peri-implantnih kostnih defekata".

Predviđeno je da se projekat realizuje na Vojnomedicinskoj akademiji, u Odeljenju za uzgoj laboratorijskih i eksperimentalnih životinja Instituta za medicinska istraživanja. Projektom je trebalo da se pri eksperimentu koriste psi, pre svega, zbog svojih fizioloških osobina.

Zahtev za dozvolu projekta podnet je Etičkom komitetu Vojnomedicinske akademije za rad sa eksperimentalnim životinjama. Pravilnikom o radu Etičkog komiteta Vojnomedicinske akademije za rad sa eksperimentalnim životinjama regulisani su sastav i rad tog tela. Pravilnik je u skladu sa domaćim zakonodavstvom (član 35. Zakona o dobrobiti životinja Službeni glasnik RS broj 41/09) i Evropskom konvencijom o zaštiti kičmenjaka koji se koriste za oglede i druge naučne svrhe.

"Napominjemo još jednom da Ministarstvo odbrane insistira na doslednoj primeni domaćeg i međunarodnog zakonodavstva u svakom postupku koji sprovodi.  osebno predočavamo javnosti da je i ovakav vid nadzora nad radom državnih institucija delotvoran, bez obzira na to što se u konkretnom slučaju nije pristupilo, ni započelo sa realizacijom projekta", stoji na sajtu Ministarstva odbrane.

UZNEMIRENA JAVNOST

Protiv projekta je, čim se o njemu sznalo u javnosti, peticiju potpisalo oko 7.000 građana.

Etičkom komitetu za rad sa životinjama VMA upućen je zahtev u vidu "aplikacionog obrasca za izdavanje dozvole za rad sa životinjama, životinjskim organima i tkivima" u kojem dalje stoji da se traži dozvola za "žrtvovanje osam nemačkih ovčara" koji su "rashodovani psi Vojske Republike Srbije", pisao je "Blic".

"Na njima će izvoditi eksperimente za koje nema opravdanja jer je isti eksperimentalni materijal već testiran na ljudima i životinjama. Radi se o stimulatoru koji bi pomogao da se određeni implantat u usnoj duplji bolje primi, odnosno da ga organizam ne odbacuje, zbog čega će psima biti izvađeni zubi umesto kojih će im ugraditi te implantate. Pri ovom eksperimentisanju životinje su žrtve nezamislive patnje i agonije", kaže izvor beogradskog dnevnika.

Psi će, kako prenosi list, tokom tri meseca biti izgladnjivani, držaće ih na dijetetsko-higijenskom režimu ishrane kako bi bili pripremljeni za eksperiment.

Nakon istraživanja koji podrazumeva vađenje celih organa pod opštom anestezijom, psi neće imati mogućnost oporavka, zbog čega će biti uspavani.

S druge strane, na VMA kažu da sve rade po zakonu. "Cela priča je iskonstruisana. Ovo je ogled kao i svaki drugi, a vrši se po zakonu, pritom nije u pitanju nikakvo mučenje ni tortura životinja. Među članovima Etičkog komiteta sede ne samo pripadnici VMA, već i stručnjaci iz drugih ustanova", kažu u toj ustanovi.