Engleski položen na Filološkom, psihologija na Filozofskom, odnosi sa javnošću na FON-u, a sve ocene upisane u indeks studenta Fakulteta političkih nauka! Ovako bi trebalo da izgleda studiranje kada bude uvedeno pravilo da akademci predmete mogu da polažu i na drugim fakultetima, pišu "Novostima"

Inicijativa je pokrenuta na Univerzitetu u Beogradu, a ovakav model studiranja trebalo je bar za izborne predmete da počne ove školske godine. Ipak, uveden je tek sporadično, jer je potrebna složena priprema da bi bio omasovljen. Negde se odnosi samo na izborne predmete, a negde i na redovne, čiji bodovi ulaze u zbir.

Na poslednjoj sednici Senata Univerziteta u Beogradu razmatrano je kako će izgledati zajedničke diplome, izdate sa drugim, stranim univerzitetom, ili na dva fakulteta u Beogradu.

"Razmatran je izgled svih ovih diploma, kao i to da svi fakulteti izdaju diplome na srpskom i engleskom jeziku, što bi bilo dobro zbog veće mobilnosti, prelaska sa jednog fakulteta na drugi", objašnjava Miloš Obradović, student prorektor Univerziteta u Beogradu.

Saradnja već postoji na doktorskim studijama, čak i između privatnih i državnih fakulteta. Tako privatni Računarski fakultet, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU, organizuje predavanja koja pohađaju i doktorandi Saobraćajnog fakulteta UB, ali i akademci sa Univerziteta u Novom Sadu i to im se računa u ukupan broj položenih ispita.

Sa Saobraćajnog, takođe, doktorandi mogu da polažu i na Fakultetu organizacionih nauka, koji na master studijama ima saradnju i izdaje dualne diplome i sa Medicinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu.

Model slušanja kurseva na različitim fakultetima u Evropi odavno postoji. Student novinarstva u Evropi može, na primer, ekonomiju da sluša na Ekonomskom, a pravo na Pravnom fakultetu.

Kada postoji saradnja fakulteta, bodovi se sabiraju i uvažavaju sa oba fakulteta, dok se kod izbornih predmeta ne računaju u obaveznih 240 ESPB na osnovnim studijama. Izborni predmeti položeni na drugom fakultetu trebalo bi da se računaju u studentski prosek. Neki profesori već imaju akademce sa drugih fakulteta, ali se njima to ne ubraja u zvanične položene ispite.

"Na retoriku dolaze studenti sa bukvalno svih fakulteta. Izdamo im sertifikat o položenom ispitu, ali im se to nažalost ne računa u broj ESPB poena. Ideja o mobilnosti studenata je dobra, ali je treba realizovati pažljivo, da ne bi bilo zloupotreba", kaže prof. dr Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta BU

Važno je, objašnjava prof. Avramović, da fakulteti potpišu bilateralne sporazume i da se tačno zna šta na kom fakultetu mogu da slušaju studenti sa drugih visokoškolskih ustanova.

Studenti podržavaju ovakvu ideju, ali smatraju da će biti teško realizovati je ako pravila ne budu čvrsto određena. Uvek postoji opasnost da studenti, sa idejom da prođu što „bezbolnije", upisuju one predmete koje smatraju da će najlakše položiti.

"Veoma je važna saradnja sa stranim univerzitetima, koja na nekim fakultetima već postoji, ali uglavnom na master studijama. Zavisno od ugovora o saradnji i toga šta student koji je na razmeni polaže u inostranstvu, mogu i da mu se priznaju određeni ispiti, odnosno bodovi",  kaže Andrijan Lemud, predsednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu, u izjavi za "Novosti".