• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I u Pančevu umesto zatvora - kazneni rad

Izvor Tanjug

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković otvorio je danas Kancelariju za alternativne sankcije u Pančevu - 15. po redu u Srbiji.

Preko kancelarije se obezbeđuju uštede u budžetu, a onima su osuđeni za lakša krivična dela i prekršaje omogućeno je da umesto odlaska u zatvor rade u javnom interesu.

"U toku današnjeg dana alternativne kazne u Srbiji izvršava 556 lica, više od 90 izvršava kaznu rada u javnom interesu", rekao je Selaković novinarima nakon otvaranja Kancelarije ističući da su koristi za državu velike, pa je tako prošle godine, kada je broj tih kancelarija bio manji, uspelo da se uštedi više od 60 miliona dinara.

Kako je napomenuo, tada još nisu postojali puni kapaciteti budući da u tom trenutku nije počela primena Zakona o prekršajima.

"Sada u prvih mesec dana primene tog zakona imamo povećanje od 30 odsto među licima koja izvršavaju kaznu radom u javnom interesu. Za državu to proizvodi velike uštede", rekao je Selaković.

Izvršenje takvih kazni, dodao je, važno je i za osuđenike kako bi se izbegle situcije da neko ko je osuđen za saobraćajni prekršaj na 20 ili 30 dana bude u zatvoru sa onima koji su osuđeni za ubistvo ili neko drugo teško krivično delo.

"Tako dolazite u situacije da umesto da korigujete i ispravite njegovo ponašanje on dolazi u kontakt sa onima koji su počinili teška krivična dela i u opasnost da postanu i sami kriminalci", objasnio je ministar pravde.

Takođe, među 13 zakona iz oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i državne uprave, koji bi u maju trebalo da se nađu pred republičkim parlamentom, ministar pravde očekuje da će biti i novi zakon o izvršenju krivičnih sankcija i prvi put zakon o izvršenju vanzavodskih sankcija.

Selaković je, govoreći o planovima izgradnje novog Okružnog zatvora u tom gradu, rekao da je planirana izgradnja takvog zatvora, zajedno za zatvorom u Kragujevcu, ali da je za izgradnju samo jednog zatvora potrebno 17,5 miliona evra, tako da zemlja u ovom trenutku zbog situacije u javnim finasijama nije u mogućnosti da se dalje zadužuje.

"Postoji mogućnost dobijanja jednog veoma povoljnog kredita evropske banke pri Savetu Evrope u Strazburu, ali u ovom trenutku ne možemo da kažemo da je izgradnja zatvora najprioritetnija stvar imajući u vidu finasijaku situaciju", rekao je ministar pravde.

Gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov očekuje da će takav vid izdržavanja sankcija ostvariti kako efekat za državu tako i omogućiti osuđenicima da se lakše socijalizuju, ali za to vreme i nauče nešto novo da rade, a Selaković je apelovao na javna preduzeća u tom gradu da se uključe i da omoguće da se upravu u njima izvršavaju sankcije i obavljanja rad u javnom interesu.

U kancelariji u Pančevu zaposlena su dva službenika koja će sarađivati sa još dva službenika iz Okružnog zatvora u tom gradu, pa će se tako osobama koje budu osuđene na izvršenje alternativnih sankcija upravo u toj kancelariji u razgovoru sa službenicima odrediti vid izvršenja sankcije.

Sav nameštaj u kancelariji napravili su zatvorenici iz požarevačkog zatvora "Zabela", a prozore i rešetke na kancelariji radnici Vaspitno popravnog doma iz Valjeva.

Takve kancelarije postoje i u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Smederevu, Požarevacu, Šabcu, Kragujevcu, Valjevu, Nišu, Čačku i Užicu, a ostaje da se otvori još u Leskovcu.

Takve kancelarije bi trebalo da zažive do kraja godine i u još osam gradova koja su sedišta viših sudova.

Otvaranju kancelarije prisustvovali su direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Milan Stevović, v.d. predsednika Višeg suda u Pančevu Nikola Medaković, kao i upravnik Okružnog zatvora u Pančevu Dejan Bakić.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image