"Predložili smo smanjenje naknade za dozvolu za kablovsko emitovanje, ali to bi Vlada trebalo da odobri. Nadam se da će nova vlada, odmah po formiranju, brzo dati saglasnost, kako bi imali cene na nivou regiona", rekao je zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadžić, komentarišući to što su dozvole kod suseda čak 35 puta jeftinije nego u Srbiji, što je i ponukalo Pink da zbog manjih troškova tražio dozvolu za emitovanje u susednoj Bosni i Hercegovini.

Kad to zaživi, dodaje Karadžić, ne samo da neće biti odlazaka naših emitera, već ce se, prema njegovim rečima, verovatno vratiti i oni što su već otišli.

Karadžić je naveo da je sve je zasnovano na zakonu i deo je težnji za ujedinjenom Evropom.

"Zakon podržava migraciju emitera na tržište koje je za njih bolje. Kad smo deo Evrope, moraćemo da budemo konkurentni", kaže sagovornik Tanjuga.

Televizija Pink je nedavno obavestila RRA da ne namerava da emituje svojih 68 programa u kablovskom sistemu Srbije, a regulatorna agencija za komunikacije BiH (RAK), potvrdila je Tanjugu da je TV Pink dobio dozvolu za emitovanje kod njih.

"U proteklom periodu dobili smo od pravnog subjekta PINK BH Company Sarajevo zahteve za izdavanje dozvola za emitovanje putem drugih komunikacijskih mreža za 40 televizijskih programa. Program su licencirani u skladu sa relevantnim pravilima", rečeno je Tanjugu u RAK-u.

Oni su precizirali da su dozvole za kanale PINK BH Company d.o.o. Sarajevo izdate 14. marta ove godine i da važe do istog datuma 2024.

Naknada za obradu zahteva za 40 dozvola, kažu u RAK-u, iznosi 4.000 evra, odnosno oko 100 evra po dozvoli. Godišnja nakanada, prema podacima RAK-a, po jednoj dozvoli iznosi oko 620 evra, donosno ukupno za sve dozvole TV Pinku oko 25.000 evra. Kako je pisao list "Danas", TV Pink je u Srbiji morao da plaća 21.550 evra po kanalu, a ukupno oko 1,5 miliona evra.

Na pitanje da li i SBB namerava da emituje programe iz susedne BiH, u kompaniji SBB odgovaraju:

"U ovom trenutku "Junajted grupa" ne planira izmestanje kanala van teritorije".

Bosanska regulatorna agencija podseća da samo emiteri koji imaju registrovanu firmu u BiH mogu da podnesu zahtev za dozvolu za emitovanje, odnosno za obavljanje delatnosti u sklopu nadležnosti ove agencije.