"Ako neko putuje u okviru osam sati radnog vremena - svejedno je da li on sedi u kancelariji ili je na putu, zašto bi dobijao punu dnevnicu? U redu je ako radi više od osam sati pa ostane na putu, onda treba da mu se plate prekovremeni sati", kazao je on.
Rajić je istakao da i nadoknadu za prevoz ne treba isplaćivati odvojeno od plate, već je treba uračunati u platu.
Dodao je da i nadoknada za smenski rad, koja iznosi 26 odsto, treba da bude predmet kolektivnih ugovora.
"Postoji čitav niz tih stvari koje su skupe i za poslodavca i za državu", kazao je on.
Po predlogu Ministarstva rada, na sastancima Radne grupe se do sada razgovaralo o izmenama pet odredbi: rad na određeno vreme, način isplate otpremnina, minimalne zarade, razloge za davanje otkaza, i definisanje kolektivnih ugovora.
Rajić je kazao agenciji Beta da ne postoji saglasnost sa sindikatima o radu na određeno vreme. Poslodavci insistiraju da rad na određeno bude na tri godine, dok sindikati smatraju da takav rad treba da bude dve godine, uz uslov da u jednoj firmi, u isto vreme, 20 odsto radnika radi po ugovoru na određeno.
Po njegovim rečima, "i oko otpremnina se još lome koplja", pa ostaje da se vidi hoće li jedna ili druga strana da popuste u stavovima.
Razlike postoje i kod minulog rada, poslodavci zastupaju stav da minuli rad kao oblik dodatka na zaradu, ne postoji u Evropi ni drugde.
Neslaganja poslodavaca i sindikata, kako je rekao Rajić, postoje i kod razloga za davanje otkaza, jer poslodavci insistiraju na jednostavnijim procedurama.
"Sindikati pričaju o robovlasništvu, a u Srbiji su imali zakon kakav većina evropskih zemalja uopšte ne poznaje", dodao je on.
Po njegovim rečima razlike između sindikata i poslodavaca su veoma duboke.
"Mi bismo voleli da su sindikati u Srbiji takvi da se sa preduzećima bore da ostvare profit, pa da se onda pregovara oko dodatnih prava, a ne da se polazi od pretpostavke da su svi preduzetnici zli, da su robovlasnici", kazao je Rajić.
Kako je najavio, Unija poslodavaca će do kraja ove nedelje poslati Skupštini i Vladi Srbije spisak problema poslodavca u Srbiji i predloge za rešenja.
"Neke stvari se moraju promeniti, imali smo zakon koji ni privredi ni zaposlenima nije doneo ništa dobro, zbog lošeg stanja u privredi zarade su niske, nismo dovoljno atraktivni za strane investicije jer imamo preglomazan birokratski sistem, a Zakon o radu je samo jedan na listi tih prepreka", ocenio je Rajić.
Poslodavci kako je naveo, očekuju od novog premijera i novog ministra rada odlučniju ulogu.
"Uskoro će se pokazati da li će nova Vlada, stvoriti ambijent u kom možemo da zaposlimo više mladih, 52 odsto mladih je nezaposleno, i da li možemo da pomognemo starijima od 45 godina koji su godinama na birou rada jer nema posla", zaključio je Rajić.
Kako su predstavnici sindikata juče najavili, Radna grupa će sledeće nedelje predstaviti rezultate do kojih je došla na sastancima.
Sindikati su naveli da se do sada pregovaralo o izmenama Zakona o radu u oblastima kolektivnog pregovaranja, minimalne zarade i razloga za otpuštanje radnika, o čemu je kako su naveli postignuta saglasnost između države, sindikata i poslodavaca.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu