• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nivo poplava stagnira, najkritičnije kod Kruševca

Izvor MONDO/Beta

Vodostaj većine reka u Srbiji koje su se izlile zbog obilnih padavina stagnira, a najkritičnija situacija i dalje je u selu Đunis kod Kruševca, rekao je danas načelnik Sektora za varedne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić.

"U Đunisu je i dalje poplavljeno 27 domaćinstava, i tu je počela preventivna evakuacija," rekao je Marić agenciji Beta.

Prema njegovim rečima, kritično je i u Lučanima, Požegi, Gadžinom Hanu, Doljevcu, Prokuplju, Žitorađi, Kuršumliji, Lebanu i Medveđi, gde je i dalje na snazi vanredna situacija.

Jutros je vanredna situacija proglašena i u Aleksincu, a ukinuta je u dve opštine - Trgovištu i Zaječaru.

Na magistralnom putu Studenica-Mlanča voda je odnela oko sto metara asfalta, pa je više od 500 domaćinstava odsečeno od sveta.

U Ovčar Banji, koja se nalazi u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, potopljena je većina vikendica, kao i put na izlazu iz Banje i restoran Dom koji je iseljen.

Ako bi kojim slučpajem vodostaj Zapadne Morave nastavi da raste, mogao bi da bude ugrožen železnički saobraćaj na delu pruge Požega-Čačak, koja prolazi kroz Banju.

Vodostaj Zapadne Morave visok je i u Čačku i reka je poplavila pomoćne terene pored košarkaške hale Borac, pešačku stazu i delove oko gradskog bazena.

Zbog obilnih padavina i izlivanja vode, ima povremenih prekida u saobraćaju.

Štab za vanredne situacije u Trgovištu doneo je odluku da se ukine vanredno stanje u toj opštini koje je zbog opasnosti od poplava bilo na snazi od noći 19.aprila, izjavio je danas šef štaba za vanredne situacije u Trgovištu Aleksandar Nastasović.

Trgovište je jedina opština u Pčinjskom okrugu u kojoj je zbog opasnosti od poplava i klizišta bilo proglašeno vanredno stanje.

Najkritičnija situacija sa poplavama na teritoriji grada Kruševca je u Mesnoj zajednici Đunis gde je ugroženo 25 domaćinstava, izjavio je danas predstavnik Sektora za vanredne situacije Kruševca Dušan Todorović.


Nivo Južne Morave iz pravca Aleksinca i Niša raste dva centimetra po satu. Ugorženo je 25 domaćinstava i 35 ljudi u delu naselja Đunis, u blizini podvožnjaka, ispod pruge koja vodi ka Nišu, izjavio je Todorović.

On je rekao da se, prema podacima iz Javnog preduzeća "Srbijavode", do večeras očekuje stabilizacija stanja i da najverovatnije neće biti potrebna evakuacija.

Još uvek je u prekidu saobraćaj na putu Kuršumlija-Kuršumlijska banja. Za ovaj put ne postoji alternativni pravac, sem lokalnih puteva.

U prekidu je saobraćaj i na deonici puta Merćez-Lukovska banja, i dodaje se da takođe ne postoji alternativni pravac sem lokalnih puteva.

Klizište odnelo Rimsko kupatilo

Deo zgrade Tusrkog kupatila sa rimskim bazenima u Sijarinskoj Banji nestao je danas pod odronom zemljišta i bukovih balvana. Predsednik opštine Medveđa Slobodan Drašković rekao je da je klizište oštetilo ili u potpunosti uništilo tri stara bazena sa lekovitim termalnim vodama, koje su još Rimljani koristili, piše jugmedia.info.

"U prekidu je i državni put II A reda broj 213, deonica Blaževo-Merćez-Kuršumlija, ne postoji alternativni pravac, a učesnici u saobraćaju se vraćaju nazad preko Brzeće-Brus-Ravni-Blace za Kuršumliju", navodi se u saopštenju Puteva Srbije.

Saobraćaj se odvija otežano na deonici Koznica-Ploča-Jošanička banja, odnosno odvija se na dve lokacije jednom saobraćajnom trakom. Saobraćaj se odvija otežano i na deonici puta Kruševac-Jastrebac.

Saobraćaj na delu puta Lučani-Guča trenutno se odvija normalno.

Iz Puteva Srbije mole sve učesnike u saobraćaju da poštuju privremenu saobraćajnu signalizaciju i ograničenje brzine i da vožnju prilagode uslovima na putu.

Gornjem i Donjem Dragačevu prete odroni i klizišta.

Zbog izlivanja Velike Morave, kod mosta u selu Čepur u opštini Paraćin, obustavljen je saobraćaj na putu Paraćin-Raševica, izjavila je danas Tanjugu portparol Policijske uprave u Jagodini Ana Milojević.

Saobraćaj je obustavljen u 8.30 sati, navela je ona.

Vodostaj Morave i dalje raste, a zbog topljenja snega na Kopaoniku rasta i vodostaja Južne Morave.

LUČANI: GDE SU ZAVRŠILE PARE ZA UREĐENJE VODOTOKA?

Iz budžeta Republike još davno su opredeljena sredstva za čišćenje toka Bjelice ali se ne zna gde su završila, kaže predsednik opštine Lučani, Mladomir Sretenović.

Sredstva su doznačena opštini Lučani u prethodnom periodu, međutim, ostaje nepoznato zašto tok nije regulisan, što se, istakao je, mora ispitati i gde su pare završile što bi i sam predsednk voleo da zna.

Postoji projekat za regulaciju sliva Bjelice na duže staze, a za taj posao "dovoljno je 20 miliona dinara".

Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Moravičkog okruga, Dragiša Broćić, je objasnio da oskudan budžet male opštine Lučani nije dovoljan za odbranu od vodene stihije.

"Problemi su počeli 18. aprila, kiša je neprestano padala, a Srbijavode, u čijoj je nadležnosti Bjelica, su obaveštene o tome", podsetio je on, i napomenuo da je ova reka uvršćena u vodotokove prvog reda, jer je bilo nemoguće sprečiti poplave, čak i pri manjim padavinama.

Direktor "MB namenska" Lučani, Radoš Milovanović, je istakao da vodotok Bjelice nije nikada čisćen, jer da je to urađeno voda bi prolazila brzo i ništa od ovoga se ne bi desilo, i ocenio da je trenutna situacija "bruka i sramota".

On je zamolio sve nadležne i meštane da se "probude", kako bi se ovaj posao završio, jer ništa drugo neće rešiti problem.

"Imamo šest klizišta nastalih kao posledica izlivanja reke Bjelice kao i pet velikih iz ranijeg perioda koji su posledica čestih poplava", naveo je predsednik opštine Lučani Radomir Sretenović dodajući da je to dodatno oštetilo infrastrukturu.

Mirković odbacio Dačićeve kritike

Gradonačelnik Zaječara Saša Mirković odbacio je kritike premijera Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da lokalne samouprave nisu bile ažurne tokom poplavnog talasa. On je, reagujući na kritike Dačića da lokalne samouprave pogođene poplavama, moraju biti ažurnije, istakao da je Štab za vanredne situacije grada Zaječara ucinio sve što je mogao da spreči poplavljivanje kuća.

Sretenović je kazao da je formirana komisija za procenu štete na poljoprivrednim usevima i infrastrukturi.

Prema njegovim rečima, reka Bjelica je ostala na stotinama hektara njiva i pašnjaka u selu Djerać i nizvodno prema ušću, dok se u gornjem toku povukla prema koritu.

Predsednik opštine istakao je da će danas biti izvršena dezinfekcija unutrašnjih zidova gde je voda prodrla u stambene i ekonomske objekte.

U opštini Aleksinac proglašena je vanredna odbrana od poplava.

"Tamo smo cele noći držali jedan tim za spasavanje na vodi koji je pratio situaciju", istakao je Predrag Marić.

Načelnik Sektora za vanredne situacije je istakao i da se znatno popravlja situacija kada je reč o snabdevanju domaćinstava strujom i da očekuje da će narednih dana i preostalih 750 domaćinstva, koja su bez struje, dobiti električnu energiju.

Dobra vest je da se vodostaji reka Moravice, Skrapeža, Đetinje kod Požege smanjuje,  tako da se voda sa poplavljenog područja povlači i situacija je bolja nego prethodnih dana, rekao je predsednik opštine Požega Milovan Mićović.

Poplave širom Srbije zadaju mnogobrojne muke građanima.
Izvor: YouTube

Meštani 50 domaćinstava u požeškim selima Prijanovići, Pilatović, Gorobilje, Prilipac, Jelen dol, Tučkovo, Lopaš i Milićevo selo, koji su zbog poplave napustili pre dva dana svoje kuće ,vraćaju se, kaže Mićović.

Iako je trenutno mirnija situacija na jugoistoku zemlje, usled naglog topljenja snega očekuje se novi rast vodostaja reka.

Ministri Vlade Srbije od jutros prisustvuju sednicama oštinskih štabova za vanredne situacije Zaječaru, Lučanima, Kraljevu i Prokuplju, čija su područja pogođena poplavama.

Ministri građevinarstva i saobraćaja Velimir Ilić i Aleksandar Antić obišli su danas opštinu Lučane i poručili da će država učiniti sve da pomogne ugroženom stanovništvu i sanira štetu prouzrokovanu poplavama i klizištima.

"Država mora da pomogne ovim ljudima, mi sada obilazimo teren da napravimo presek stanja i da počnemo da saniramo probleme metar po metar", rekao je Antić za Radio-televiziju Srbije posle obilaska terena u Lučanima.

On je naveo da će se nakon "preseka stanja" održati sednica vlade na kojoj će se odlučiti o konkretnoj pomoći ovoj, ali i drugim opštinama koje su pogođene nevremenom.

Velimir Ilić naglasio je da se u opštini Lučani ovaj problem sa izlivanjem reke i klizištima dešava godinama i dodao da je jedino trajno rešenje izgradnja auto-puta od Reljine do Požege.

Ministri Rasim Ljajić i Nikola Selaković, koji su danas posetili ugrožena područja od poplava na teritoriji Kraljeva, istakli su da će država u skladu sa svojim mogućnostima sanirati štete na usevima i domaćinstvima, ali da treba uspostaviti trajan šitem kako se stalno ne bi bavili posledicama.

Ministar trgovine Rasim Ljajić je rekao da je neophodno napraviti dobru komunikaciju između lokalnih samouprava i Vlade Srbije, i da će država sanirati štete na usevima i domaćinstvima.

"Prvo moramo da saniramo posledice ovih poplava, klizišta i odrona, koji su nas zadesili u više opština i gradova u Srbiji. A, onda moramo da uspostavimo jedan trajni sistem i rešenje, kako se ne bi stalno bavili posledicama, već da saniramo uzroke ovih elementarnih nepogoda", rekao je Ljajić prilkom obilaska nabujale reke Ribnice u Kraljevu.

On je rekao da će lokalne samouprave dostaviti Vladi finansijske izveštaje šteta od poplava, na osnovu kojih, a u skladu sa svojim mogućnostima, država pomoći.

Ministar pravde Nikola Selaković je izjavio da je Gradska uprava u Kraljevu dobro reagovala kako bi zaštitila stanovništvo, ali i da država nije oslobođena svoje odgovornosti.

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dragačevac

Samo da se zna bivši predsednik opštine Lučani gospodin Jolović je izboksovao 2011.godine pare od svetske banke (pre toga rešio imovinsko pravne odnose) i regulisao korito reke Bjelice kroz Guču. Ovog puta u Guči nije bilo problema iako je vodostaj bio na istorijskom maksimumu. Takođe siguran sam da bi do sada rešio i problem ušća Bjelice u Moravu,a ovaj predsedni sada ama baš ništa ne radi a još se čudi gde su otišle pare. E pa gospodine predsedniče i Guča je deo Dragačeva ako niste znali.

Đžađži.ribolovac {@}.com

Ljudi ove hemikali je razni otrovi su nam upropastili klimu bilo je bolje ono pre motike na rame pa na njive radilo se zarađivalo se vazduh nam je bio puno lepši i čisti:$

lala

zalosno,zao mi tih ljudi,dobara i stoke. u proteklih 6 meseci nije bilo ni snega a kise na kasikicu. od cega se stvori sve ovo? od nebrige glavonja

special image