Do sada je, navodi se u saopštenju, traženi izveštaj stigao samo iz Privrednog društva "Elektrosrbija", a ne sa nivoa celog javnog preduzeća.
Predstavnici Ministarstva su istakli da će, dodaje se, zajedno sa Radnom grupom, do kraja insistirati na utvrđivanju odgovornosti rukovodstva Elektroprivrede Srbije zbog svih nabrojanih nepravilnosti i da će o svemu biti obavešten premijer i Vlada Srbije.
Nadzornom odboru EPS-a sugerisano je, dodaje se, da utvrdi da li je bilo propusta u postupanju rukovodstva ovog javnog preduzeća.
Navodi se i da je Ministarstvo pohvalilo napore zaposlenih, pogotovo u PD "Elektrosrbija", na što bržem otklanjanju kvarova, a naglašeno je da su se primedbe odnosile isključivo na nedovoljnu angažovanost, zainteresovanost i lično zalaganje menadžmenta EPS-a, "a ne na vredne radnike koji su još jednom pokazali da svojim zalaganjem mogu da poprave nedovoljnu zainteresovanost poslovodstva EPS-a".
"Menadžment EPS-a ne sme da prebacuje odgovornost na privredna društva zbog loše koordinacije u ovom javnom preduzeću, koja je jedan od najvažnijih razloga zbog što je jedan deo od preko 23.000 domaćinstava koja su ostala bez struje neprihvatljvo dugo bio bez napajanja električnom energijom uoči proteklih uskršnjih praznika", zaključeno je na današnjoj sednici Radne grupe, navodi se u saopštenju.
"Izraženo je nezadovoljstvo što se kabinet generalnog direktora EPS-a ni jednog trenutka nije uključio u rešavanje nastale krize već je i izveštaj, koji je Radna grupa zatražila u subotu, dostavio krizni štab privrednog društva Elektrosrbija", ističe se.
Predstavnici Ministarstva zato, kako navode, smatraju neprihvatljivim to što se radna grupa koja je formirana u okviru EPS-a, i čiji zadatak je bio da brine o postupanju u vanrednim situacijama, imala samo jedan sastanak pre nekoliko meseci i od tada se njeni članovi nijednom nisu sastali.
"Konstatovano da je nedopustivo i to što je izostala naredba za postupanje u vanrednim situacijama na nivou EPS-a, a postavilo se i pitanje da li u ovom javnom preduzeću uopšte postoji Pravilinik za delovanje u vanrednim situacijama, koji ono mora da ima u skladu sa članovima 16. i 17. Zakona o vanrednim situacijama", poručuje se u saopštenju.
Takođe, konstatovano je, naglašava se, da su razlozi zbog kojih je snabdevanje električnom energijom bilo ugroženo u značajnom delu zemlje to što remonti postrojenja nisu sprovedeni u skladu sa planovima, iako je Godišnji plan poslovanja usvojen još 7. marta ove godine.
"Kao jedan od problema koji nije zadovoljavajuće rešen pomenuto je i to što ne postoji adekvatna kontrola da li se trase elektromreže čiste na vreme i da li se taj posao, koji se plaća novcem građana, obavlja dovoljno kvalitetno", ističe se u saopštenju.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti