UNS je pozvao novinare i medijske radnike da sutra od 11.55 do 12 prekinu program u elektronskim medijima, pročitaju proglas ili ga objave na ekranima, onlajn i štampanim medijima, u okviru akcije "Pet minuta gromoglasne tišine".

"Napredak Srbije na svetskim rang listama političkih i medijskih sloboda (Fridom haus i Reporteri bez granica) maskira materijalnu bedu novinara, koji su pali na dno lestvice po zaradama, iako spadaju u zaposlene sa najvišim prosekom obrazovanja", navedeno je u proglasu.

Neka istraživanja pokazuju da novinari u Srbiji zarađuju kao železnički radnici, a plaćeni su slabije od vozača autobusa.

"Zato i ove godine, na Svetski dan slobode medija, moramo ponoviti da nema slobodnog novinarstva u uslovima bede, korupcije i straha", poručili su iz UNS-a.

Pritisnuti nemaštinom, u strahu od gubitka posla ili honorarnog statusa u kome ih vlasnici medija drže godinama, novinari i medijski radnici podložni su cenzuri i samocenzuri.

Prema istraživanju UNS-a iz marta ove godine, 35 odsto članova je odgovorilo da je povremeno izloženo cenzuri, a 44 odsto samocenzuri. U velikoj meri cenzuri je izloženo sedam odsto kolega, a autocenzuri čak 28 odsto.

UNS podržava provođenje medijske strategije i donošenje novih medijskih zakona, ali upozorava da se ne sme ponoviti "divlja privatizacija medija iz prošle decenije koja je izazvala pravi pomor medija u Srbiji" i obespravila novinare u pogledu slobode izražavanja, kao i radnih i ekonomskih prava i sloboda.

UNS zato zahteva da povlačenje države iz vlasništva u medijima prate i zakonske garancije da će novac poreskih obveznika kojim država sada finansira javna informativna preduzeća biti i dalje dostupan medijima kroz nezavisno projektno finansiranje (najmanje u visini dva odsto budžeta lokalnih samouprava).

Parlament, smatraju u UNS, izmenom zakona o privatizaciji da omogući da 50 odsto kapitala lokalnih i regionalnih medija država pokloni zaposlenima, uz njihovo pravo prvenstva kupovine ostalog kapitala po knjigovodstvenoj vrednosti.

UNS traži da u nacionalnim medijima zaposleni dobiju bez naknade 25 odsto državnog kapitala.

Vlada Srbije treba da na dnevni red konačno stavi izveštaj Verice Barać i Saveta za borbu protiv korupcije o stanju u srpskim medijima, odnosno o mehanizmu uticaja kontrolora tržišta reklama na uređivački sadržaj medija, i da dokaže da neće jednostavno preuzeti poluge uticaja na medije od prethodne vlasti.

Neophodno je da pravosuđe najzad ujednači sudsku praksu kako se više ne bi dešavalo da sudovi drastično kažnjavaju medije zbog objavljivanja tačnih informacija i da Specijalno tužilaštvo za ratne zločine najzad počne da radi svoj posao i kada su u pitanju 39 novinara i medijskih radnika srpskih redakcija ubijenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji, na Kosovu i Metohiji i tokom NATO agresije.

UNS podržava napore nadležnih da najzad pronađu ubice naših kolega Slavka Churuvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović.

NUNS: Vlast da omogući slobodan rad novinarima

Nezavisno udruženje novinara Srbije i Granski sindikat medija "Nezavisnost" pozvali su danas vlast i državne organe da novinarima i medijima obezbede uslove za slobodan rad, bez pritisaka i cenzure.

U proglasu oni od vlasnika medija zahtevaju da poboljšaju "ponižavajuće radne i životne uslove zaposlenih u medijskim kućama".

"O stanju medijskih sloboda u Srbiji najbolje govori sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca. Stotine naših kolega je ostalo bez radnog mesta, a hiljadama njih, čak i u profitabilnim medijskim kompanijama, zarade su smanjene ili se neredovno isplaćuju", navedeno je u tekstu proglasa.

NUNS i sindikat "Nezavisnost" tvrde da finansijski i politički centri moći medije u Srbiji koriste kao sredstvo kreiranja javnog mnjenja u skladu sa svojim, uskim i sebičnim interesima.

"Uprkos deklarativnim obećanjima, vlast i dalje okleva sa rekonstrukcijom medijskog zakonodavstva, zadržavajući direktan i indirektan uticaj na medijsko tržište na kojem i dalje nema ključnih pretpostavki za slobodnu i fer utakmicu", naveli su oni.

Šabić:Vlast da obezbedi informacije i sigurnost

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić izjavio je da vlast ima obavezu da javnosti pruža mnogo više informacija na najpogodniji način i poručio da proklamovani principi javnosti njenog rada ne smeju ostajati na nivou "papirnih" proklamacija

Čestitajući svim novinarima u Srbiji 3. maj, Svetski dan slobode medija, Šabić je istakao i da veliku, nespornu obavezu države mora da predstavlja i obezbeđenje lične bezbednosti novinara.

Šabić je, u pismima upućenim predsednicima Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), potvrdio spremnost i obavezu da im pomogne u ostvarivanju njihove važne društvene funkcije.

"Da bi mediji i novinari mogli da ostvaruju svoju, za demokratsko društvo izuzetno važnu funkciju, veoma je bitno da predstavnici vlasti i preduzeća koja su u javnom vlasništvu, na pravi način izvršavaju svoje obaveze prema javnosti", istakao je Šabić.

Prema njegovim rečima, u tom pogledu ima pomaka na bolje, ali još uvek i veoma mnogo problema, zbog čega je neophodno da se konačno, na pravi način aktiviraju zakonski mehanizmi odgovornosti za kršenje zakonom utvrđenih prava javnosti.

"Sve aktivnosti vlasti, posebno raspolaganje javnim novcem i velikim javnim resursima, su legitiman predmet interesovanja i analize od strane novinara i medija. I izuzetno je važno da se mediji njima bave na osnovu pouzdanih i kompletnih informacija, odnosno dokumenata", naveo je Šabić.

Proklamovani principi javnosti rada vlasti moraju se ostvarivati u stvarnosti, ne smeju ostajati na nivou "papirnih"proklamacija, dodao je Šabić.

Oni obavezuju vlast da javnosti pruža mnogo više informacija na najpogodniji način, dakle ne samo na zahatev, već pre svega proaktivno, javnim prezentiranjem dokumenata i baza podataka na Internetu, naglasio je Šabić.

"Veliku, nespornu obavezu države mora da predstavlja i obezbeđenje lične bezbednosti novinara, što bez sumnje uključuje i dužnost države da kazni one koji tu bezbednost ugroze", kazao je Šabić.

S tim u vezi, dodao je Šabić, nemoguće je ne setiti se da je proteklo 20 godina od smrti Dade Vujasinović, 15 od smrti Slavka Ćuruvije i 13 od smrti Milana Pantića, a da istina i pravda nisu zadovoljeni.

"Od izuzetnog je značaja da ti slučajevi konačno budu rasvetljeni i razrešeni kao garancija da se ništa slično u Srbiji više nikad ne sme i neće ponoviti", zaključio je Šabić.

Zaštitnik građana: Usvajanje zakona put do reforme

Zaštitnik građana Saša Janković izrazio je uverenje, povodom 3. maja - Svetskog dana slobode medija, da će ove godine konačno biti usvojen set medijskih zakona koji treba da stvori uslove za istinsku reformu srpske medijske scene, kako bi se ona oslobodila netransparentnih uticaja i tabloidizacije.

Čestitajući svim medijskim poslenicima, zaštitnik građana je u saopštenju posebno istakao pravo novinara da rade slobodno, ali i obavezu da istinito, potpuno i pravovremeno informišu građane.

Zaštitnik građana je podsetio da je u svom redovnom godišnjem izveštaju istakao da je tabloidizacija medija u prethodnom periodu prerasla u tabloidizaciju države koja krši ustavno pravo na brzo, objektivno i tačno informisanje građana i dezavuiše rad institucija.