• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zemljama bivše Jugoslavije preti dužničko ropstvo

Izvor Tanjug

Svim zemaljama bivše Jugoslavije preti dužničko ropstvo zbog javnog duga od 90 milijardi evra, ocenio je danas slovenački list Dnevnik.

"Javni dug zemalja bivše Jugoslavije iznosi 90 milijardi evra, dok je pre raspada Jugoslavije iznosio oko 20 milijardi. Sve te zemlje, osim Slovenije, polako klize u dužničko ropstvo ukoliko ne preduzmu hitne i stroge mere", piše list.

Dnevnik navodi da je trenutno rekorder u javnom dugu Slovenija sa 28,8 milijardi evra, ali je bruto domaći proizvod (BDP) najveći od svih tih država, tako da ima mogućnost da ga otplati.

"Javni dug Slovenije porastao je na 71,7 odsto BDP-a, a procenjuje se da će ove godine dostići 81 odsto. Ove godine javni dug Slovenije će porasti na 28,8 milijardi evra, ili 80,9 odsto BDP-a, a to je skoro četiri puta više u poređenju sa 2008. godinom, pre izbijanja globalne finansijske krize", naveo je list.

Na drugom mestu je Hrvatska s dugom od 28,7 milijardi evra. Sledi Srbija s dugom koji je prešao 20 milijardi evra ili 63,3 odsto BDP-a.

Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je ove nedelje da je javni dug Srbije na kraju marta iznosio je 20,507 milijardi evra, što je 62,3 odsto BDP-a. U martu je javni dug povećan za 109 miliona evra.

BiH ima javni dug od 5,5 milijardi evra, Makedonija od 2,7 milijardi evra i Crna Gora od 1,7 milijardi evra.

Saradnik Instituta za tržišno istraživanje Saša Đogović izjavio je da zemlje bivše Jugoslacije polako tonu u dužničku krizu jer je raspad bivše države "destruktivno uticao na industriju, proizvodnja je smanjena i značajno je pala konkurentnost u privredi i
preduzećima".

"Tržišta u Aziji i Africi su uzgubljena", zaključuje je Djogović, a prenosi slovenački Dnevnik.

Tagovi

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

todor

U Makedoniji, vladajuca garnitura, zaduzila se zadnjih godina za jedan ceo budjet, odnosno 3 milijardi evra, a pola od toga je bacila, na spomenike, mostove, plostade, ringispile, vrbe od 200 000 evra, vestacke brodove u Vardar.I ko je sada kriv za to? Pa naravno narod koji dozvoljava , da bude kraden, varan, manipuliran. Isto je i udrugim zemljama, gde lopovska garnitura placka narod, u milionskim ciframa. Pre neki dan sam procitao, da za autoput Pristina-Tirana, u duzini od 140 km, potroseno je 2 MILIJARDE EVRA, iako cena kosta oko 300-400 miliona evra. Pa to je kriminal od 1.6 MILIJARDI EVRA.

MikiPirs

Ejs?

huan

Raspad i slabljenje industrije Jugoslavije i njen raspad najvise je uticao na razvoj autriskih nemackih i italijanskih kompanija i banaka koje danas vrsljaju po privredama regiona, ako smo ispali tri puta glupi nadam se da vise necemo praviti slicne greske!

special image